Wydarzenia Bielsko-Biała

Nie ma dla nich barier nie do pokonania. 10 lat bielskiej fundacji

Fot. Marcin Płużek

Bielska fundacja „Pogranicze Bez Barier” obchodzi 10 lat swojej działalności. Z tej okazji w Bielskim Centrum Kultury odbyła się wczoraj uroczysta gala. Wzięli w niej udział licznie zaproszeni goście w tym między innymi prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

Fundacja – mówiąc w dużym uproszczeniu – działa na rzecz osób z różnymi niepełnosprawnościami umożliwiając im aktywny udział w zdobywaniu gór oraz w innych około górskich działaniach rekreacyjno-turystycznych. Dzięki wsparciu wolontariuszy, pomocy ratowników GOPR oraz zdobyczy nowoczesnej techniki, ograniczenia tych osób przestają być przeszkodą w eksploracji górskich szczytów. Zarówno tych beskidzkich jak i tatrzańskich a nawet najwyższych gór na świecie w tym Himalajów. Założycielem i siłą napędową fundacji jest bielszczanin Bogumił Kanik: społecznik, działacz harcerski i aktywny ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR. – Fundacja Wspierania Inicjatyw Społecznych „Pogranicze Bez Barier” powstała, aby przełamywać denerwujące nas wszystkich bariery – czytamy na stronie PGB! Jak wyjaśniają jej działacze ich celem jest przede wszystkim wspieranie i aktywizowanie osób niepełnosprawne a także promowanie region, integrowanie środowiska ludzi gór a poza tym pomaganie młodym osobom w zdobywaniu odpowiedniej i satysfakcjonującej pracy. W ciągu 10 lat swojego istnienia członkowie fundacja zrealizowali setki przeróżnych działań pomagając osobom z ograniczeniami przełamywać ograniczające je bariery. Obecnym, największym wyzwaniem jaki przed sobą postawili, to stworzenie w Bielsku-Białej wspólnie z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, nowoczesnego centrum górskiej aktywizacji osób z niepełnosprawnościami.
Na uroczystość w BCK obecne były osoby, które mimo swoich ograniczeń. Mimo tego, że są „przykute” do wózków, dzięki własnej determinacji, woli przezwyciężania niemożności oraz wsparciu ludzi dobrej woli mierzą się w górach – i nie tyko – z wyzwaniami, którym nie podołałaby nie jedna w pełni sprawna osoba. Podzieliły się one ze zgromadzonymi w BCK-u słuchaczami  – w bardzo wzruszających wystąpieniach – swoimi osobistymi przeżyciami i wspomnieniami na temat własnych pasji i tego jak przełamują, wydawać by się mogło, bariery nie do pokonania.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
prosto w oczy
prosto w oczy
1 miesiąc temu

Często dla niepełnosprawnych barierą nie do pokonania jest brak kasy, szczególnie dla ludzi niemłodych.