Wydarzenia Cieszyn

Dom Ludowy w Zamarskach ma stać się chlubą wsi

Fot. mat.pras.

Dom Ludowy w Zamarskach ma stać się wkrótce wizytówką wsi. W tym celu już wkrótce ruszy szeroko zakrojona inwestycja, na którą udało się pozyskać pieniądze z Polskiego Ładu. 7 marca w Zamarskach przedstawiono założenia przebudowy budynku. Co konkretnie się zmieni?

– Przebudowany budynek ma stanowić nowoczesną interpretację historycznej zabudowy wiejskiej jaką można było spotkać w najstarszej miejscowości Śląska Cieszyńskiego – Zamarskach. Jestem przekonany, że inwestycja ta stanowić będzie milowy krok w rozwoju naszej miejscowości, jak również całej gminy Hażlach. Jest to dla mnie o tyle istotne, że w przyszłym roku obchodzimy jubileusz 800-lecia Zamarsk. Inwestycja ta będzie więc długowieczną pamiątką świadczącą o tym, że w naszej gminie inwestuje się z myślą o przyszłych pokoleniach – przekonuje wójt Hażlacha, Grzegorz Sikorski. Tak duża inwestycja jest zawsze poprzedzana konsultacjami społecznymi. Tak samo stało się i w tym wypadku. – W przypadku Zamarsk rozpoczęły się one już od 2020 roku w ramach „Szkoły świadomego planowania przestrzennego 2.0”. Idee wypracowane wówczas posłużyły mi do opracowania wniosku, w ramach którego pozyskaliśmy środki z Polskiego Ładu na przebudowę Domu Ludowego – mówi Grzegorz Sikroski.

7 marca otwarte konsultacje społeczne służyły do przedstawienia ostatecznej wizji przebudowy budynku. – Bardzo cieszy fakt dużego zaangażowania w dyskusję mieszkańców, strażaków, Pań z Koła Gospodyń Wiejskich czy Rady Sołeckiej z p. sołtysem na czele. Dodatkowo mogliśmy liczyć na głos doradczy dr Bartłomieja Buławy z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach – eksperta z dziedziny urbanistyki. Dyskusja była ożywiona, padało wiele pytań odnośnie funkcjonalności obiektu. Generalnie mogę powiedzieć, że wszyscy byli pod wrażeniem inwestycji, którą chcemy zrealizować – komentuje Grzegorz Sikorski.

Dom Ludowy ma stać się chlubą wsi. W centralnej części miejscowości ma stać się siedzibą OSP, KGW, GOK, sołtysa, licznych zamarskich stworzyszeń oraz stanowić punkt biblioteczny. – Sercem obiektu ma być sala widowiskowa, która będzie pełnić funkcję bankietową, koncertową, a nawet kinową. Wartym podkreślenia jest fakt, iż każda z organizacji będzie dysponowała (zarządzała) niezależną częścią budynku. Wypracowana koncepcja przebudowy budynku stanowić będzie wsad do ogłaszanego wkrótce przetargu w formule zaprojektuj i wybuduj. Teraz pozostało trzymać kciuki abyśmy bezproblemowo wyłonili wykonawcę, tak żeby za 2 – 3 lata cieszyć się z tej długo wyczekiwanej inwestycji – przekonuje Grzegorz Sikorski.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
2 lat temu

Tutaj jest przykład, że Polski Ład daje radę w budowie przybytków kultury na wsi, że niezbędne plany rewitalizacji w przeszłości – niekoniecznie – sobie są pięknie sporządzone za duże pieniądze (nasze) i sobie są bez realizacji.

Iza
Iza
2 lat temu

W jakiej wysokości udało się uzyskać pieniądze z Polskiego Ładu?
Jeśli inwestycja za 2-3 lata no to nie w roku jubileuszu. W tej uniwersalności, miejsce na minicerkiewkę się nie znajdzie? No ale jeśli to ma być milowy krok a nie tylko kilometrowy – nie można mieć uwag i tylko życzyć powodzenia w najbliższych latach. I te pieniądze, nie wiadomo ile, aby były.