Porady i inspiracje

Elektronarzędzia – do czego służą i jakie są ich rodzaje?

 Za pomocą elektronarzędzi można wykonać różne prace, w dużo krótszym czasie i bez wysiłku jak w przypadku narzędzi ręcznych. Mogą być zasilane bezpośrednio z sieci lub działać dzięki wbudowanemu akumulatorowi, który wcześniej trzeba naładować. Używa się ich w gospodarstwie domowym, w warsztatach naprawczych, serwisach i przy innych profesjonalnych zastosowaniach.

Jakie są rodzaje elektronarzędzi?

Istnieje bardzo dużo różnych elektronarzędzi – można powiedzieć, że istnieją narzędzia pozwalające na wykonywanie dowolnego typu prac. Niezbędne są do zastosowań profesjonalnych oraz służą w domu i w ogrodzie. Przydatne bywają do obróbki drewna, wiercenia otworów, cięcia drewna i wielu innych czynności. Elektronarzędzia zasilane są, jak sama nazwa wskazuje, prądem elektrycznym, ale pozostają bardzo bezpieczne i zyskują dodatkową wydajność. Za pomocą tych narzędzi można formować i obrabiać drewno, naprawiać przedmioty z metalu i tworzyw sztucznych. Dostępne rodzaje narzędzi gwarantują szybką i bezpieczną pracę wszędzie tam, gdzie jest możliwość podpięcia przewodu do sieci elektrycznej. Gdy nie jest to możliwe, trzeba posłużyć się wersją akumulatorową urządzenia.

Narzędzia elektryczne do zastosowań profesjonalnych i domowych

Rzemieślnicy i pracownicy warsztatów naprawczych, fabryk posługują się często narzędziami ręcznymi oraz elektronarzędziami w zależności od tego, jaki rodzaj pracy wykonują. W przypadku obróbki drewna np. w stolarce przydatne bywają szlifierki kątowe czy pilarki. Możliwe i często praktykowane w stolarce struganie, szlifowanie umożliwiają też narzędzia takie jak strug elektryczny. Obróbkę drewna realizować można za pomocą szlifowania, wyrzynania – przydatne są różnorodne wiertarki, wyrzynarki czy szlifierki oscylacyjne. Często dobór narzędzi uzależniony jest od tego, jaka wydajność i precyzja potrzebna jest przy wykonywaniu danego zadania.

Narzędzia takie jak wyrzynarka mogą być wykorzystywane też do obróbki metalu. Elementy metalowe mają twardszą strukturę niż drewniane, więc urządzenie służące do wkręcania, wykręcania śrub i wkrętów musi cechować się wyższą mocą. W miejscu pracy mogą być dostępne elektronarzędzia o małych gabarytach takie jak wiertarko wkrętarki oraz te o dużych – pilarki tarczowe, szlifierki taśmowe i wiele innych.

Narzędzia specjalistyczne, takie jak frezarka górnowrzecionowa to głównie wyposażenie warsztatów, sprzęt taki znajduje zastosowanie również w fabrykach i halach produkcyjnych należących do przedsiębiorstw przetwórczych. Dużo z nich umożliwia całkowite lub częściowe zautomatyzowanie pracy – często wykorzystywane są do tego komputery z odpowiednim oprogramowaniem. Zaprogramowanie pracy sprawia, że dowolne elektronarzędzie wykonuje np. cięcia o wyznaczonej szerokości w metalu czy w betonie.

google_news