Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak urządzić łazienkę w ponadczasowym stylu skandynawskim?

Jasne barwy, drewno oraz inne naturalne materiały, prostota i minimalizm, dodatki w kolorach pastelowych i połączenie przyjemnego chłodu z przytulnym klimatem… – taki jest styl skandynawski, który skradł serca wielu Polaków. Inspirując się pomysłami ze Szwecji i Danii, urządzamy salony i sypialnie, ale też łazienki, które ze zwykłych zamieniają się w małe salony kąpielowe, w których czas płynie jakby wolniej. W łazience urządzonej w skandynawskim stylu bardzo dobrze sprawdzają się jasne kafle do łazienki, jak też meble imitujące drewno. O czym jeszcze należy pamiętać?

Kafle do łazienki w jasnych barwach

Zdecydowanie to właśnie biel, beż i jasne odcienie szarości tworzą bazę do aranżacji wnętrza w skandynawskim stylu. Zarówno jasne kafle do łazienki, jak i biała ceramika bardzo dobrze odbijają światło, które jest jedną z ważniejszych dekoracji w tym stylu. Najlepiej jeżeli jest naturalne, dyskretnie zaglądające przez okna. Jednak tylko w niektórych łazienkach mamy okno, w większości są to pomieszczenia jedynie ze światłem sztucznym. Przy nim również jasne powierzchnie sprawdzają się bardzo dobrze. Jasne płytki ceramiczne potęgują ponadto minimalizm i chłód, jakim cechuje się styl skandynawski. Jedną z jego cech jest prostota, którą doskonale podkreśla biel na ścianach i podłodze. Tworzy pewnego rodzaju tło dla mebli, których fronty mogą imitować naturalne drewno, a także dla nieco bardziej wyrazistych barw, w tym pastelowych odcieni.

Jeżeli nie biel i beż, to na ścianach i podłodze mogą pojawić się inne jasne odcienie. We wnętrzach urządzonych w skandynawskim stylu można spotkać naturalny kamień. Pojawia się zarówno na blatach, jak też na powierzchni ścian i podłogi. Alternatywą dla niego są kafle do łazienki, które imitują jego wygląd, jak płytki Newstone Przypominają kamień, mają gładką powierzchnię i matowe wykończenie. Kafle Newstone można układać na podłodze, jak i  na ścianach.

Meble w kolorze białym czy drewna?

W skandynawskiej łazience będzie jasno, szczególnie jeżeli białe czy szare kafle do łazienki uzupełnimy o meble z białymi, połyskującymi frontami. To częste połączenie, tworzące total look. Niekiedy w takich wnętrzach dodatki są w bardziej wyrazistych barwach, jak np. zieleń, skandynawski charakter to też natura, a więc rośliny. Takie meble będą miały proste kształty, to geometryczne bryły o minimalistycznej formie. Alternatywą dla nich będą meble z frontami w kolorze drewna. Zdecydowanie ocieplą chłodne i sterylne wnętrze, kontrastując z jasnymi powierzchniami. Dobrym wyborem będzie też połączenie jasnych frontów z drewnianym blatem, na którym znajdzie się okrągła umywalka.

Wśród mebli w skandynawskiej łazience mogą ponadto znaleźć się szafki wykonane z takiego naturalnego materiału, jak wiklina. Tworzą efektowną ozdobę i są praktyczne, sprawdzą się np. na ręczniki lub kosmetyki codziennego użytku.

Dodatki w różnych odsłonach

Styl skandynawski jest bardzo elastyczny, ponieważ może być sterylny i elegancki, ale też przytulny i ciepły. Jasne kafle do łazienki możemy uzupełnić o kafle imitujące drewno np. z kolekcji Opoczno – Classic Oak Grey, które wydzielą strefę z wanną. Dodamy do tego kilka roślin w wiklinowych donicach oraz pastelowe akcenty, które widoczne będą na podłodze w postaci dywanika, przy umywalce jako akcesoria na mydło oraz na półkach np. jako dekoracyjne świece. Jeżeli chcemy mocniej zaakcentować elegancję i skandynawski chłód, zdecydujmy się na duże lustra bez ram, złotą armaturę łazienkową, szklane dodatki i dekoracje.

Styl skandynawski to ponadczasowa prostota. W takiej łazience możesz zmieniać dodatki z jasnych i eleganckich, na pastelowe lub nawiązujące typowo do naturalnych materiałów, według uznania.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Ale tu jest pokazana łazienka z ubikacją. Wtedy rzeczywiście czas płynie wolniej dla niektórych z kłopotami. A i biel sedesu komponuje się z chłodem, raczej nieprzyjemnym na początku jak się usiądzie.