Porady i inspiracje Bielsko-Biała Na czasie

Konsekwencje jazdy po alkoholu

Na co dzień obserwujemy bardzo duży ruch uliczny. Ludzie dojeżdżają do pracy, czy szkoły i samochodów na drogach jest coraz więcej. Każda osoba wsiadająca za kierownicę musi znać przepisy ruchu drogowego, a także konsekwencje za ich złamanie. Najbardziej dotkliwe kary można otrzymać nie tylko za spowodowanie poważnego wypadku, czy znaczne przekroczenie prędkości, ale przede wszystkim za jazdę pod wpływem narkotyków lub alkoholu.

Jak uniknąć konsekwencji jazdy po alkoholu?

Każdy z nas wie, że jazda po wpływem alkoholu jest zabroniona. Jednak możemy zastanawiać się, czy jest jakiś limit stężenia alkoholu, do którego możemy pozwolić sobie na prowadzenie pojazdu. Oczywiście, że jest, jednak jest on różny w zależności od tego, w jakim kraju jesteśmy. W Polsce dopuszczalne stężenie alkoholu wynosi 0,2 promila. Jest to restrykcyjny limit i należy go bezwzględnie przestrzegać. Jeśli nie mamy pewności co do tego, czy możemy usiąść za kółkiem, warto udać się na pobliski komisariat policji i zbadać się alkomatem. Wtedy upewnimy się co do trzeźwości i unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji kontroli drogowej, na jaką możemy trafić podczas jazdy. W sytuacji, kiedy nie mamy jak zbadać stanu swojej trzeźwości bezpieczniej jest odpuścić sobie prowadzenie pojazdu. Dobrą praktyką jest również unikanie spożycia alkoholu, jeśli wiemy, że tego samego lub następnego dnia będziemy wsiadać za kierownicę.

Przepisy dotyczące jazdy po alkoholu

Wiemy już, jaki jest dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi dla kierowców w Polsce oraz jeśli podczas kontroli drogowej okaże się, że kierujący miał do 0,2 promila nie poniesie on żadnych konsekwencji. Warto tutaj wspomnieć o następnych przedziałach stężenia alkoholu, które mają zastosowanie w polskim systemie prawnym. Kolejnym jest przedział w granicach powyżej 0,2 do 0,5 promila. Jest on określany jako jazda po spożyciu alkoholu. O ile poniżej 0,2 promila nie poniesiemy żadnych konsekwencji, w tym przedziale musimy się już ich spodziewać. Za jazdę po spożyciu alkoholu grożą nam: 15 punktów karnych, grzywna, zakaz kierowania pojazdami na okres od pół roku do 3 lat, a nawet areszt domowy. Należy przy tym pamiętać, że jeśli w takim stanie spowodujemy wypadek, to szkód powstałych w jego wyniku nie pokryje ubezpieczenie OC.

google_news