Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Nagrody dla twórców strażackich kronik

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, Urząd Gminy w Bestwinie

Nie tylko są nieocenieni tam, gdzie trzeba ratować ludzkie życie i mienie, ale także aktywnie uczestniczą w życiu lokalnej społeczności. Co więcej, dbają o zachowanie dla przyszłych pokoleń własnej historii, pieczołowicie prowadząc strażackie kroniki.

9 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach odbył się VI Powiatowy Przegląd Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych połączony z jubileuszem 20-lecia powołania Komisji Historycznej przy Zarządzie Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bielsku-Białej.

Komisja konkursowa pod kierownictwem dra Rafała Dmowskiego, pracownika Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach wyróżniła sześć wzorowo prowadzonych kronik. Laury trafiły do OSP Bestwinka, Rybarzowice, Jaworze, Świętoszówka i Bestwina. Wyróżniono też kronikę prowadzoną przez ZG Powiatowego Związku OSP. Nagrodzono ponadto fotokronikę OSP Bujaków, kronikę prowadzoną przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Grodźcu, kronikę prowadzoną przez zespół regionalny przy OSP Jaworze i publikację wydaną przez OSP Pisarzowice. Komisja podkreśliła wysoki i wyrównany poziom prowadzonych kronik oraz wyjątkowo cierpliwą i twórczą pracę kronikarzy.

– Komisja powstała w celu popularyzacji i dokumentowania dorobku pożarniczego, propagowania kronikarstwa, w tym organizacji corocznego przeglądu kronik, a także inspirowania do wydawania publikacji o historii jednostek pożarniczych. Pierwszym przewodniczącym został Władysław Skoczylas z OSP Kozy, a wiceprzewodniczącym Grzegorz Gabor z OSP Bystra – przybliża Alina Macher ze Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. – Komisja przez wszystkie lata dzięki zaangażowaniu jej twórców i aktywnych członków podjęła wiele ciekawych inicjatyw edukacyjnych i historycznych. To dzięki komisji organizowane są do dzisiaj widowiskowe powiatowe zawody sikawek konnych i ręcznych, podczas których prezentowany jest zabytkowy sprzęt. Pierwsze zawody odbyły się w 2003 roku w Rybarzowicach. Powstało także wiele albumów, publikacji i monografii, cenionych i wyróżnianych podczas targów i konkursów książek o tematyce historycznej. Komisja zadecydowała, że będzie organizowany co roku powiatowy przegląd kronik OSP. Pierwszy odbył się w 2008 roku w Rybarzowicach. Członkowie Komisji Historycznej zapoczątkowali również prowadzenie księgi honorowych osób wyróżnionych najwyższymi odznaczeniami za zasługi dla ochotniczego pożarnictwa powiatu bielskiego oraz księgi honorowej zasłużonych działaczy w powiecie bielskim. Jej decyzją ustanowiono prestiżowy tytuł Strażaka Roku Powiatu Bielskiego oraz medal „Zasłużony dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego” – dodaje.

google_news