Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Nie interesujesz się polityką? Polityka zainteresuje się tobą

Fot. Materiał prasowy

Przed nami kolejne wybory. Walka o głosy niezdecydowanych jest coraz bardziej zażarta. A jest o kogo walczyć – wciąż wielu wyborców nie wie, na kogo głosować. Trudno się im dziwić. Dwaj najwięksi gracze polityczni, tj. PiS i PO, prześcigają się w deszczu obietnic, a trzecia siła, na którą wskazują sondaże, tj. Konfederacja, twierdzi, że zna panaceum na „całe zło” – publikujemy fragment tekstu Tomasza Pudłockiego, który ukazał się w “Życiu Podkarpackim”.

Jak to często bywa przed wyborami, spora grupa osób twierdzi, że nie interesują się polityką, zapominając, że polityka interesuje się nimi. Jak tu nie przejawiać elementarnej troski o proces, w którego ramach oddajemy władzę w ręce konkretnych osób? Politycy są naszymi reprezentantami, podejmują ważne decyzje dotyczące każdego z nas i w końcu zarządzają grubymi pieniędzmi, pochodzącymi w większości z naszych podatków. Trudno żyć ułudą, że budżet to dziura bez dna, która się sama napełnia.

Jeżeli cokolwiek pamiętam z nauki w szkole średniej, to na pewno słowa prof. Ryszarda Jóźwika – legendarnego nauczyciela geografii w I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu. Kiedy po raz pierwszy mogliśmy jako pełnoprawni obywatele wyrazić swoje zdanie, zwracał nam uwagę na to, byśmy po pierwsze wzięli udział w wyborach, a po drugie poszli do nich przygotowani, to znaczy przyjrzeli się uważnie kandydatom, na których chcemy głosować.

Jak tłumaczył, jeżeli ktoś nie sprawdził się na niższym stanowisku i niczym się na nim nie wyróżnił, to nie inaczej będzie, gdy obejmie eksponowaną pozycję. Profesor polecał nam, byśmy się dowiedzieli możliwie jak najwięcej o działalności osób, które startują w wyborach i wybierali mądrze. Było to prawie 25 lat temu. Życie polityczne wyglądało inaczej i ówczesne wyzwania stojące przed Polską były inne, a jednak słowa te wydaje się ciągle aktualne. Dlaczego? Politycy zmieniają barwy partyjne, zdanie i poglądy – na szczęście dla nich większa część wyborców ma krótką pamięć, więc można im wciskać niemal wszystko.

Cały tekst Tomasza Pudłockiego można przeczytać TUTAJ

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zBySiu
zBySiu
7 miesięcy temu

Jak uniknąć fałszowania głosów

teoria a praktyka
teoria a praktyka
7 miesięcy temu

Niewiele się zmieniło po 25 latach, wielu wybiera słabo zorientowani kogo wybrać. Widać to po wyborach samorządowych gdzie z kadencji na kadencję jest aktualna nazwa “radny bezradny”. Dlaczego?, przecież mieszkańcy wybrali. Tym gorszy jest dostęp do posła, senatora, nierzadko ciężko takiego “na stanowisku” sprowadzić do lokalnego problemu.