Wydarzenia Bielsko-Biała

Nie ma już przedszkola nr 9, placówki z blisko 100-letnią tradycją. Rada Miejska podjęła decyzję

Fot, Zdjęcie ze strony internetowej Przedszkola nr 9

Rada Miejska w Bielsku-Białej podjęła, podczas sierpniowej sesji, decyzję o likwidacji z dniem 31 sierpnia Przedszkola nr 9. Placówka funkcjonowała w ponad 90-letnim budynku przy ulicy Orzeszkowej.

To właśnie fatalny stan techniczny tego obiektu a także  jego nieprzystosowanie do obecnie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych oraz z zakresu BHP było – w ocenie urzędników – bezpośrednim powodem likwidacji placówki. Problem potęgowało to, iż nieruchomość nie jest własnością gminy. Budynek należy do Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i – jak przekonują urzędnicy – nie było możliwości dokonywania w nim żadnych większych prac remontowych, a prowadzone tam od lat bieżące naprawy i drobne remonty nie były już wystarczające, aby nadal mogło w nim funkcjonować przedszkole.
Zapewniają jednak, że jego likwidacja nie pogorszy dostępności do opieki przedszkolnej okolicznym mieszkańcom. Wszystkim dzieciom z tego rejonu zapewnione zostały bowiem miejsca w pobliskim Przedszkolu nr 30 (rodzice mogą też zapisać swoje pociechy do wybranego przez siebie dowolnego gminnego przedszkola na terenie miasta), Uchwałę intencyjną o potrzebie likwidacji „dziewiątki” Rada Miejska przyjęła już w lutym tego roku. – Przedmiotowa uchwała uzyskała pozytywną opinię Śląskiego Kuratora Oświaty oraz związków zawodowych – dodają miejscy urzędnicy zapewniając jednocześnie, że nauczycielom i pracownikom zatrudnionym do tej pory w Przedszkolu nr 9 zapewniono możliwość kontynuacji pracy w innych placówkach oświatowych prowadzonych przez gminę. Trafi tam też wyposażenie z likwidowanej placówki. Decyzja radnych wymusi sporządzenie stosownej korekty sieci przedszkoli na terenie miasta. Warto nadmienić, że wspomniane przedszkole numer 30 w Kamienicy zostało ostatnio przez miasto gruntownie wyremontowane i rozbudowane o dodatkowy pawilon. Jego oddanie do użytku przewidziano na przyszły tydzień.

Nieistniejące już Przedszkole nr 9 to placówka z długą i bogatą historią. W specjalnie wybudowanym w tym celu budynku przy obecnej ulicy Orzeszkowej placówka przedszkolna – na początku, jako „Ochronka Macierzy Szkolnej” – działała od 1932 roku (historia samej działalności oświatowej prowadzonej w Aleksandrowicach przez Macierz Szkolną sięga roku 2020). Nawet w czasie okupacji – gdy budynek został przejęty przez Niemców – również przeznaczono go na przedszkole dla niemieckich dzieci. Zaraz po wyzwoleniu nieruchomość przejęła polska administracja i ponownie uruchomiła tam przedszkole, które działało tam aż do teraz.

google_news
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
K.B.
K.B.
8 miesięcy temu

To jest kpina. Na sesji na początku lutego, ktoś podłożył Panu Wiceprezydentowi dane o stanie przedszkola nie zgodne z rzeczywistością. Zobaczymy, czy na placu zabaw po drugiej stronie Orzeszkowej powstanie budowla deweloperska, czy zostanie to przekazane Macierzy Ziemi Cieszyńskiej jako plac zabaw dla dzieciaków. Kilka lat temu ten plac został wyremontowany z budżetu obywatelskiego. Obserwujcie co się
z tym stanie dalej.

Paweł
Paweł
8 miesięcy temu

historia samej działalności oświatowej prowadzonej w Aleksandrowicach przez Macierz Szkolną sięga roku 2020)

Czy to ktoś czyta przed opublikowaniem???

kto by się tym przejmował
kto by się tym przejmował
8 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Tutaj zastosowano nowoczesną zasadę, przeczytają po opublikowani i zwrócą uwagę. Takie sobie współczesne chochliki, dawniej grasowały w składzie drukarskim, teraz w edytorze tekstu.

nie tylko likwidacja
nie tylko likwidacja
8 miesięcy temu

A pani 100-latka poniżej żyje, oby jeszcze ładnych parę lat.
Dobrze by było aby radni mieli świadomość co dalej z budynkiem, mogą wskazać kierunek.

Tadeusz
Tadeusz
8 miesięcy temu

Dobrze by „było,,,,aby” siła wyższa dopuściła odcepienie i wskazała kierunek.

tak to widać
tak to widać
8 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Kierunek jest prosty, budynek odkupić od Macierzy lub nakazać aby zagospodarowali jak najszybciej bo znajduje się na terenie miasta, nikt inny tylko radni powinni wskazać w uchwale. Ponad 90-letni budynek użytkowany, nie może być w stanie fatalnym.