Cieszyn Kultura i rozrywka

Pamiętają o Zofii Kossak

Fot. Starostwo Powiatowe Cieszyn

W minioną sobotę w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich, odbyła się konferencja naukowa poświęcona polskiej powieściopisarce Zofii Kossak. Okazję stanowiła 130. rocznica urodzin autorki “Pożogi”.

Mając ogromny zaszczyt otwarcia tego ważnego wydarzenia, pragnę powiedzieć o wspaniałej kobiecie, której dzieje nierozerwalnie splotły się z dziejami Polski, były one wzajemnie połączone oraz bardzo zróżnicowane. Świadczy o tym fakt, że dopiero w 1937 roku pisarka została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Później prawie znienawidzona oraz wyklęta. Minęło bardzo wiele czasu do momentu, w którym pan prezydent Andrzej Duda pośmiertnie przyznał pisarce Order Orła Białego – powiedział starosta cieszyński, Mieczysław Szczurek.

Zofia Kossak jest mi bardzo bliska. Znałam ją osobiście, niemalże od urodzenia, ponieważ mieszkałam niedaleko Górek Wielkich. Zawsze o tej postaci będę ciepło myślała oraz wspierała wszystkie inicjatywy, które są z nią związane, w szczególności z utrwalaniem oraz propagowaniem jej twórczości literackiej. W czasach, kiedy nie mówiono o niej wcale lub mówiono bardzo mało, to właśnie tutaj, w Górkach Wielkich istniał Zarząd Główny Stowarzyszenia jej imienia. To właśnie w tym miejscu szerzono i rozpowszechniano wiedzę na jej temat – dodała Janina Żagan, wicestarosta powiatu cieszyńskiego.

Jestem bardzo wzruszona, że aż tylu z was dzisiaj przybyło na tę konferencję naukową. Chciałabym serdecznie podziękować profesor Krystynie Heskiej-Kwaśniewicz, która jest motorem przywracania pamięci o pisarce. Moja babcia na Śląsku Cieszyńskim spędziła najwięcej czasu, 26 lat życia, w tym 16 lat przed wojną i kolejnych 10 lat po wojnie. Zofia Kossak dawała ludziom zrozumieć, że każdy z nas jest wyjątkowy. Miała głęboką duchowość, nigdy się nie stresowała. Miała także w sobie mądrość, spokój oraz harmonię. Dla nas dzieci, jej wnuków, było to bardzo potrzebne – wspominała Anna Fenby-Taylor, wnuczka pisarki.

Organizatorami wydarzenia byli Instytut Polonistyki i Neofilologii Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach oraz Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytet Śląski w Katowicach. Patronat sprawował starosta cieszyński.

google_news