Porady i inspiracje

Pellet drzewny – ekologiczne paliwo, jaka cena?

Pellet jest coraz powszechniej stosowanym i popularnym materiałem opałowym.

Pellet – czyli co? Czy są różne klasy gatunkowe?

Pellet, którzy można kupić w workach 15 kg lub tzw. big bagach, to trociny uzyskane dzięki sprasowaniu. W produkcji pelletu wykorzystuje się resztki powstałe w procesie obróbki drewna. Na przykład: trociny, kora, czy inne odpady drzewne. Ważne, żeby nie były poddane wcześniej obróbce chemicznej.

Pellet – jaka cena? Czy jest zależna od klasy?

Pellet ten najwyższej jakości jest co prawda droższy i może się wydawać, że nie warto przepłacać, natomiast zostawia śladowe ilości popiołu – po prostu warto. W ofertach sklepów znajdziemy:

Pellet I klasy – powstaje z trocin, które nie zostały poddane obróbce chemicznej. Dzięki temu to jest to produkt o najwyższej wartości opałowej i gwarant najwyższej jakości produktu. Najczęściej pellet jest o granulacji 6 mm, a wilgotność nie powinna przekraczać 10%. Pelletem (np. Barlinek) można ogrzewać dom używając pieca automatycznego jak i półautomatycznego.

Pellet II klasy powstaje z kory i innych odpadów z drewna, które również nie zostały poddane obróbce chemicznej. Ale posiada za to większą ilość odrzutu. Największym atutem pelletu tej jakości wydaje się atrakcyjna cena, ale nie zawsze warto ryzykować niższą cenę pelletu późniejszą awarią pieca.

Pellet klasy B produkowany jest z odpadów drzewnych i produktów ubocznych. Jego charakterystyka jest najniższa jakość. Ponadto w tej klasie pelletu jest duża ilość odrzutu oraz niewielka wartość opałowa. Zachęcająca może być cena tego typu pellet, jednak należy zwrócić uwagę, że może posiadać on dość dużą wilgotność. Niemniej jednak atrakcyjna cena sprawia, że pellet tego typu stosowany jest w przemyśle oraz w kotłach zasypowych.

Pellet – możliwości zastosowania

Pellet klasy I jest idealny do zastosowania w pełni zautomatyzowanych piecach. Jest to najbardziej ekologiczne, „zielone” paliwo.

Pellet pakowany w worki, najczęściej po 15 kg jest prosty w przechowywaniu. Należy zabezpieczyć przed działaniem wilgoci. Dzięki temu opał klasy II również znajdzie zastosowanie w budynkach mieszkalnych. Można go wykorzystać np. w piecach z podajnikiem i sterownikiem dwustanowym.

Pellet najwyższej jakości czy np. od Barlinka, wytwarza popiół w niewielkiej ilości. Jest wyprodukowany z drewna które nie zostało poddane obróbce chemicznej. Dzięki temu jest najbezpieczniejszy – w porównaniu innych opałów – dla zdrowia i jest najbardziej polecany do domów.

Cenę pelletu można sprawdzić na bieżąco na stronie producenta.

google_news
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Cena Barlinka w Sokołowie P. to 43 zł. Za worek.A w Mrowce można kupić już za 26 zł.

Dariusz
Dariusz
1 rok temu

..tak to jest jak pisze się nie wiedząc o czym… ważne..poruszyć odbiorcę..

Paweł
Paweł
1 rok temu

Co za d***l…

Greg
Greg
1 rok temu

Pod pretekstem ceny, pieprzona reklama producenta.

Wojtek
Wojtek
1 rok temu

Niech nie pisze o głupotach

Marej
Marej
1 rok temu

Nie widzę ceny takich pismaków nie powinno się dopuszczać do pisania

Lopez
Lopez
1 rok temu

Dureń pisał ten artykuł. W błąd ludzi wprowadza tytuł. Gdzie ta cena?

Przemysław
Przemysław
1 rok temu

Ten artykuł pisał jakiś idiota

Adam
Adam
1 rok temu

I jaka cena tego pellet i bo nie widzę daje je artykuł w którym to nie podajecie najważniejszego pocałujcie mnie w cztery litery pozdrawiam

Pa
Pa
1 rok temu

No i jaka cena? Zobaczcie sobie na stronie producenta. Dobre sobie.