Porady i inspiracje

PIT – co to tak właściwie jest? 5 rzeczy, o których trzeba wiedzieć

O podatku PIT słyszał niemal każdy. Dla wielu podatników czas rozliczania PIT-ów to jeden z gorszych momentów w roku. Mimo to, nie wszyscy do końca zdają sobie jednak sprawę, czym jest ta opłata oraz kto musi się z niej rozliczać. Oto pięć kwestii, które powinieneś wiedzieć o PIT.

Co oznacza skrót PIT?

Sformułowanie PIT należy rozumieć, jako podatek dochodowy od osób fizycznych. Skrót pochodzi od angielskiego zwrotu Personal Income Tax, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza podatek od dochodów osobistych. PIT jest podatkiem bezpośrednim, który obciąża dochody osiągane przez osoby fizyczne. Płaci się go z tytułu otrzymywanego wynagrodzenia za pracę, emerytury, renty, czy przychodów z prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Skrótem tym nazywa się również formularz urzędowy, który stanowi podstawę do rozliczenia podatnika z urzędem. Wzór deklaracji PIT ustalany jest przez Ministerstwo Finansów i jest on jednakowy w całej Polsce.

Po co rozliczać się z PIT?

Okazuje się, że rozliczanie deklaracji PIT to obowiązek nakładany na podatników przez państwo. W Polsce dokumentami regulującymi szczegółowe przepisy dotyczące płacenia podatku są Konstytucja RP, czy ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Deklaracja PIT pozwala ustalić, jak wysoka kwota podatku została pobrana od podatnika. Jeśli zaliczka na podatek będzie zbyt niska, odpowiednią opłatę trzeba będzie wnieść do Urzędu Skarbowego. Jeśli podatnik dokonał nadpłaty podatku, wówczas nadwyżka zostanie mu zwrócona.

Kto podlega obowiązkowi rozliczenia PIT?

Każda osoba fizyczna ma obowiązek rozliczyć PIT. Do ukończenia 18. roku życia rozliczenie podatnika następuje poprzez złożenie deklaracji rodziców. Po osiągnięciu pełnoletniości oraz osiągnięciu dochodów deklarację PIT należy złożyć samodzielnie. Co ważne, podatek płacić muszą zarówno polscy rezydenci podatkowi, jak i osoby niebędące rezydentami, ale osiągające przychody na terytorium naszego kraju. Od 1 sierpnia 2019 roku osoby do 26. roku życia, które uzyskały wynagrodzenie z tytuły umowy o pracę lub umowy zlecenie oraz nie przekroczyły progu podatkowego, zwolnione są z PIT.

Jakie są formularze PIT?

W zależności od źródła dochodów, do Urzędu Skarbowego należy złożyć inny formularz PIT. Istnieje kilka rodzajów deklaracji podatkowych. Oto wybrane z nich:

  • PIT-37 – jest najpopularniejszym formularzem PIT; składają go osoby osiągające przychody m.in. z tytułu wynagrodzenia za pracę, emerytur, zasiłków, stypendiów,

  • PIT-36 – deklaracja ta powinna być wypełniona przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, czy osiągające dochody z najmu i dzierżawy,

  • PIT-6 – formularz złożyć powinny osoby posiadające dochód z produkcji rolnej,

  • PIT-38 – muszą go wypełnić osoby wykazujące zysk lub stratę m.in. z tytułu sprzedaży papierów wartościowych,

  • PIT-19A – ten rodzaj deklaracji podatkowej wybierają duchowni.

Do kiedy trzeba złożyć deklarację PIT?

Data rozliczenia się z fiskusem zależy od rodzaju formularza składanego w urzędzie. Podatnicy uzupełniający deklaracje PIT-36, 36L, 37, 38 i 39 powinni złożyć je do 30 kwietnia. Mniej czasu mają pozostali płatnicy – PIT-16A oraz 19A musi być uzupełniony do 31 stycznia. W ostatni dzień lutego upływa termin składania deklaracji PIT-40A. Do 2 marca swój formularz mogą składać płatnicy podatku PIT-28.

Uproszczoną formę składania PIT mają osoby osiągające dochody z pracy, stypendiów lub zasiłków. W takim wypadku deklaracja zostanie uzupełniona automatycznie przez Krajową Administrację Skarbową m.in. na podstawie PIT-11 od pracodawcy. Nie zmienia to jednak faktu, że wszyscy płatnicy PIT powinni posiadać elementarną wiedzę na temat ponoszonego podatku.

google_news