Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Promują Polskę „Bez Granic”. Prestiżowa nagroda dla twórców cieszyńskiego festiwalu

Od lewej: Katarzyna Dendys-Kosecka, Janusz Legoń i Kinga Ciba.

Twórcy i organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Bez Granic” – Janusz Legoń, Kinga Ciba i Katarzyna Dendys-Kosecka, zostali uhonorowani tytułem „Promotora Polski ze Śląska” Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Nagrody wręczono 25 kwietnia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. – To już siódma edycja. Mamy przyjemność wręczać nagrody osobom, które wyróżniają się sukcesami, jakie osiągnęły w swojej pracy zawodowej i działalności społecznej, które czują się związane z regionem, choć czasem działają poza nim, co tym bardziej buduje siłę marki Polska – mówił Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, przyznającej tytuł „Promotora Polski”.

– Po raz pierwszy nagroda „Promotor Polski” została zdobyta drużynowo. Dzisiaj przyjechaliśmy we trójkę, ale reprezentujemy wielopokoleniowe grono zapaleńców skupionych w dwóch organizacjach pozarządowych: po polskiej stronie to Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, a po czeskiej – to Stowarzyszenie Člověk na hranici. W Cieszynie i Czeskim Cieszynie promujemy Polskę, która jest krajem otwartym, cieszy się swoją różnorodnością, która jest krajem ludzi ciekawych tego, co przynoszą nam inni, choćby nasi sąsiedzi – wskazywał bielszczanin Janusz Legoń, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Bez Granic”.

– To zaszczytne wyróżnienie i – co szczególnie nas cieszy – pierwsze w historii dla zespołu. To doskonałe potwierdzenie tego, że teatr nie jest zjawiskiem jednoosobowym, tylko tworzy go zespół ludzi. Nasza trójka współpracuje ze sobą już od ośmiu lat, ale nie sposób wspomnieć o wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie, w tym o Kindze Janusz i Michale Nowaku oraz o naszych przyjaciołach po czeskiej stronie. Petra Slováček Rypienová, Stefan Mańka, Gabriela Cichá oraz Ladislav Szpyrc to bowiem nasi kluczowi partnerzy – mówi Katarzyna Dendys-Kosecka, dyrektor organizacyjny festiwalu, uprzednio związana z bielską Banialuką, a dziś szefowa cieszyńskiego teatru. – To powód do dumy, że zauważono naszą działalność. Już teraz pracujemy nad organizacją kolejnej edycji. Jesteśmy na etapie zbierania funduszy. U progu lata powstanie już rys programowy, a sam festiwal odbędzie się 1-8 października – zdradza.

– Ta nagroda to duży honor dla całego festiwalu, a także Cieszyna i województwa śląskiego. Traktujemy ją jako nagrodę dla wszystkich jego twórców, którzy działają społecznie i promują nasze miasta i kraje poprzez teatr, a także mnóstwo imprez towarzyszących, takich jak koncerty czy wystawy – zauważa Kinga Ciba, zajmująca się administracją projektów festwalu.

Fot. Kamil Broszko; Terazpolska.pl

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic” to jedno z najważniejszych i najstarszych polsko-czesko-słowackich przedsięwzięć kulturalnych organizowanego przez środowisko Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Od 1990 roku odbywa się regularnie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie ogarniając oba miasta – sale teatralne i widowiskowe, kluby i kawiarnie, a także przestrzeń publiczną. Pomysł zrodził się u progu wolności, w gorących miesiącach 1989 roku, wśród aktywistów opozycji demokratycznej – członków i sympatyków ówczesnej Solidarności Polsko-Czechosłowackiej i czeskiego Forum Obywatelskiego (m.in. poeta Jerzy Kronhold, filozof Jakub Mátl) i polegał na tym, aby w nowych warunkach rozumieć teatr jako narzędzie budowania porozumienia, dobrego sąsiedztwa i przełamywania stereotypów, co z uwagi na skomplikowane dziedzictwo historyczne Śląska Cieszyńskiego ma nadal wyjątkowy walor. Pierwszy festiwal miał charakter przeglądu sztuk Václava Havla. Nosił wówczas nazwę „Na Granicy” (zmienioną po wejściu do UE). W kolejnych latach ustaliła się otwarta formuła programowa: na festiwalu prezentowane są najlepsze dokonania teatralne z Polski, Czech i Słowacji (niekiedy też z Węgier; sporadycznie z Ukrainy, Austrii i Niemiec). Są to przedstawienia wielkich teatrów publicznych, niewielkich grup awangardowych czy występy teatralnych solistów, reprezentujące różne gatunki teatralne i kierowane do różnych grup odbiorców (w tym młodzież i dzieci, również najmłodsze). Wszystkie konkurują o nagrodę Złamany Szlaban, przyznawaną przez międzynarodowe jury oraz w plebiscycie publiczności. Podróż widzów przez ten labirynt propozycji artystycznych ułatwia bogaty program edukacyjny, obejmujący otwarte dyskusje widzów z artystami po spektaklu, lekcje teatralne w szkołach, czy spotkania z cyklu „Popołudnie Mistrza”. Program imprezy wzbogacają wystawy plastyczne, fotograficzne, historyczne – prezentowane także w plenerze. Zainteresowanie melomanów budzą koncerty muzyczne, niekiedy organizowane specjalnie dla tego festiwalu (jak np. Jazz w Teatrze, gdzie spotkali się Leszek Możdżer, Miroslav Vitous i Oskar Török). W niektórych edycjach festiwalowi towarzyszą konferencje i sesje naukowe.

Festiwal, którego głównymi organizatorami są organizacje społeczne (od kilku lat partnerem SPCzS jest czesko-cieszyńskie stowarzyszenie Člověk na hranici), wspierane przez granty wyszehradzkie, ministerialne i samorządowe oraz sponsorów biznesowych, a także wiele lokalnych instytucji i firm, to także szkoła wspólnego działania ponad granicami i inspiracja dla nowych inicjatyw (w kręgu organizatorów MFT Bez Granic zrodził się także pomysł przeglądu „Kino na Granicy”, prowadzonego obecnie przez odrębne stowarzyszenie, czy popularnego „Święta Trzech Braci”), ale przede niezwykle istotne wzbogacenie oferty kulturalnej obydwu miast i stymulowanie środkowoeuropejskiej wymiany artystycznej.

google_news