Wydarzenia Cieszyn

Skoczów uchodźcom. Trwa zbiórka darów, rusza infolinia

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Nie ma samorządu w powiecie cieszyńskim, który nie zaangażowałby się w pomoc obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Sztab kryzysowy obradował m.in. w skoczowskim ratuszu. W sali sesyjnej spotkali się przedstawiciele jednostek miejskich, proboszczowie miejscowych parafii oraz obywatel Ukrainy koordynujący dotychczasową pomoc w mieście.

Skoczów uruchomił specjalną infolinię oraz adres mailowy dla pomocy Ukrainie. Dzwoniąc na numer telefonu 731661770 oraz pisząc na adres e-mail [email protected], mieszkańcy mogą zgłaszać oferowaną pomoc. Jak informuje burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko, w Ośrodku Pomocy Społecznej prowadzona jest zbiórka darów rzeczowych, które zostaną przekazane na granicę. W przedsięwzięcie  zaangażowane są również jednostki OSP oraz placówki oświatowe. Fundusze na pomoc uchodźcom zbierają ponadto parafie rzymskokatolicka św. Ap. Piotra i Pawła oraz ewangelicko-augsburska Św. Trójcy w Skoczowie.

Aktualnie wszystkie osoby, które zgłaszają się do tzw. punktów recepcyjnych – rządowych centrów rejestracji uchodźców – kierowane są do wojewódzkich ośrodków noclegowych, w dalszej kolejności do placówek powiatowych. W przypadku braku wolnych miejsc, będą one uruchamiane na terenie gminy. Mieszkańcy gminy pod Kaplicówką, chcący przyjąć uchodźców pod swój dach, mogą dzwonić zarówno na infolinię, jak i na numer 884 777 770. Informacje o przebywających na terenie gminy Skoczów obywatelach Ukrainy są niezbędne dla rozeznania potrzeb, jak również udzielenia adekwatnej dla danej rodziny pomocy, socjalnej, edukacyjnej czy  innej. Warto dodać, że przyjęcie uchodźców przez osoby prywatne jest dobrowolne, a koszty pomocy prywatnej nie są refinansowane.

– Dzieci i młodzież z Ukrainy, objęte obowiązkiem szkolnym, będą przyjmowane do publicznych szkół podstawowych oraz obejmowane opieką i nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. W celu ułatwienia nauki, będą mogły uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego – wyjaśnia Mirosław Sitko.

Zbiórka potrzebnych uchodźcom rzeczy trwa. Przydadzą się łóżka polowe – składane z materacami, koce, śpiwory i karimaty, a także artykuły spożywcze z dłuższym terminem ważności do spożycia, m.in. konserwy mięsne, rybne, pasztety, przetwory mięsne np. pulpety, klopsy, gołąbki itp., makarony, kasze, ryż, cukier, mąka, przetwory warzywne i owocowe, olej spożywczy.

google_news