Wydarzenia Żywiec

Tak działa Świetlica Sylaba i Klub Seniora w Jeleśni: Dla każdego mają coś ciekawego! – WIDEO | ZDJĘCIA

Coraz bardziej szeroką i urozmaiconą ofertę proponuje Świetlica Sylaba i Klub Seniora w Jeleśni, które prowadzi Stowarzyszenie Aktywne Beskidy. Angażuje się ono nie tylko aktywnie w przygotowanie atrakcyjnych zajęć dla dzieci i seniorów, ale również organizuje sporo ciekawych imprez kulturalnych!

Świetlica Sylaba i Klub Seniora powstały w 2019 roku przy współpracy z Urzędem Gminy Jeleśnia. Wówczas władze gminy miały projekt na powstanie świetlicy dla dzieci i klubu seniora, ale nie dysponowały jeszcze miejscem przystosowanym do prowadzenia zajęć. Osoby pracujące przy projekcie podjęły się pracy wolontariackiej, dzięki czemu z kosztów pośrednich projektu możliwe było sfi nansowanie remontu budynku byłego przedszkola nr 2 w dolnej części Jeleśni i zakup mebli z wyposażeniem. Członkowie Stowarzyszenia Aktywne Beskidy wsparli prace remontowe także swoją pracą fizyczną. Projekt był dwuletni, a jego finansowanie zakończyło się w 2021 roku. Ale pomimo tego świetlica, jak i Klub Seniora, nadal funkcjonują i ciągle poszerzają swoją ofertę zajęciową. Obecnie Stowarzyszenie Aktywne Beskidy, z własnych projektów, finansuje wynagrodzenia dla prowadzących zajęcia i opiekunów. Codziennie o godzinie 13.30, a w piątki o 12.30 dwóch opiekunów zatrudnionych w świetlicy odbiera około 50 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleśni. Ale warto zaznaczyć, że w zajęciach świetlicy uczestniczą również dzieci z innych szkół podstawowych z gminy Jeleśnia i gmin ościennych. Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku do godziny 19.00, a funkcjonuje także w soboty.

Oprócz zajęć opiekuńczo-wychowawczych, Stowarzyszenie Aktywne Beskidy organizuje i prowadzi: zajęcia z lego, muzyczną naukę gry na instrumentach, lekcje języka angielskiego, robotykę, kółko szachowe oraz zajęcia krawieckie, z rękodzieła, plastyczne, leśne, taneczne i sportowe. Praktycznie wszystkie zajęcia są darmowe! Dla młodzieży Stowarzyszenie Aktywne Beskidy finansuje również Klub Malarski Trapez, w którym zajęcia prowadzi od lat Paweł Szewczyk. W czasie letnich wakacji i zimowych ferii organizowane są półkolonie.

Wówczas jesteśmy do dyspozycji od 7.30 do 15.30. W tym czasie zapewniamy dzieciom opiekę, zajęcia, wycieczki, posiłek i inne atrakcje. Podczas ostatnich letnich wakacji udało nam się również zrealizować program półkolonii letnich w ramach programu AZS. W czasie minionych wakacji letnich dzieci wyjeżdżały również z nami na jednodniowe wycieczki oraz dwa razy w tygodniu jeździły konno – mówi Izabela Jandulska ze Stowarzyszenia Aktywne Beskidy.

Jak podkreślają, są otwarci na wszystkie pokolenia i starają się dokładać własną cegiełkę do misji integracji międzypokoleniowej.

W naszej ofercie mamy także zajęcia, w których jednocześnie i na równych prawach uczestniczą dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. To pozwala na udział jednocześnie w zajęciach np. rodzicom z dziećmi czy wnukom z dziadkami. To też doskonała okazja do integracji międzypokoleniowej np. dla tych dzieci, które nie mają na co dzień kontaktu ze swoimi dziadkami. Kolejną korzyścią jest fakt, że dzieci i młodzież mogą również czerpać z wiedzy i własnego doświadczenia osób, które swoją przygodę z nami rozpoczęły właśnie od Klubu Seniora – dodaje Natalia Starzykowska ze Stowarzyszenia Aktywne Beskidy.

Ogromną popularnością, także wśród dzieci i młodzieży, cieszą się również zajęcia z Teresą Szewczyk, która od lat samodzielnie rozwijała swój malarski talent, a nabytą wiedzą, doświadczeniem i niezwykłą pasją dzieli się teraz, jako instruktorka, z seniorami, jak i z młodszym pokoleniem. W soboty zajęcia malarskie prowadzi Monika Noga, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Częstochowie. Ogromną popularnością cieszą się zajęcia nauki gry muzycznej, prowadzone w dwóch sekcjach. Zajęcia jednej z sekcji prowadzi Marcin Jandulski, drugiej zaś Marcin Stanclik. Zajęcia z języka angielskiego prowadzi Agnieszka Rosłaniak, nauczycielka, która od wielu lat związana jest ze szkołą w Pewli Wielkiej. Kółko szachowe prowadzi Marek Piela, wieloletni dydaktyk, pedagog – człowiek, który całą swoją aktywność zawodową poświęca uatrakcyjnieniu świata dzieci z naszej gminy. Zajęcia krawieckie prowadzi Magdalena Kozubek.

Z kolei Aneta Urbaniec prowadzi dla naszych dzieci oraz seniorów zajęcia z rękodzieła, oraz przyjeżdża do nas w środy z podopiecznymi ŚDS w Pewli Wielkiej. Dzięki tym wizytom podopieczni ŚDS mają możliwość integrowania się z seniorami w czasie wspólnych zajęć – mówi Izabela Jandulska.

W naszej świetlicy stałymi opiekunami są Bożena Tlałka oraz Marcin Łysień. Bożena Tlałka to znana w regionie działaczka społeczna, prowadząca zespół dziecięcy „Krokusy”. Z Marcinem Łysieniem dzieci pobudzają swoją kreatywność w czasie zajęć z lego, które stanowią nie tylko formę rozrywki, ale przede wszystkim rozwijają zmysł myślenia przestrzennego – dodaje Marcin Jandulski.

Zajęcia leśne prowadzą dla naszych podopiecznych przyrodniczki Aneta Piasecka i Karolina Morkisz. W czasie tych zajęć dzieci poznają florę i faunę, ale również rozwijają się sensorycznie – podkreśla Natalia Starzykowska.

Stowarzyszenie Aktywne Beskidy organizuje też liczne zabawy dla dzieci, jak bal karnawałowy, Halloween, spotkania karaoke czy granie w planszówki. W ogrodzie można latem zagrać w ping-ponga, szachy czy popularnego „chińczyka”.

Wspomniany już Klub Seniora rozpoczął działalność w 2019 roku. Dla wielu jest przede wszystkim miejscem spotkań, ale co najważniejsze, już niemal na stałe wpisał się jako regularna aktywność w życiu seniorów.

Niektórzy uczęszczają regularnie na zajęcia w trakcie tygodnia, czyniąc z tego niemal cotygodniowy rytuał. Inni preferują zajęcia tematyczne w formie dłuższych spotkań warsztatowych. Dla większości udział w tych zajęciach to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale przede wszystkim okazja do spotkań. Mamy też takie osoby, które umiejętności, doskonalone przez lata swojej aktywności w naszym klubie, przekuły w formę autentycznego rozwoju twórczego i teraz biorą udział w wystawach, a nawet sprzedają swoje prace – mówią w Stowarzyszeniu Aktywne Beskidy.

Seniorzy korzystają z cieszących się sporą popularnością zajęć z jogi prowadzonych przez Yuliię Prosianko. Ale liczne grupy seniorów biorą udział także w zajęciach malarskich u Teresy Szewczyk oraz plenerach malarskich. Chętnie biorą również udział w zajęciach kulinarnych, podczas których poznają różne smaki świata, w tym kuchni hinduskiej czy w warsztatach dietetycznych. Są też prowadzone zajęcia ogrodnicze i zielarskie, botaniczne, z rękodzieła, tkania na ramie, szycia, fotografii czy nauki gry na instrumentach oraz zajęcia szachowe. Nie zabrakło również warsztatów umiejętności miękkich. Ponadto organizowane są spotkania z ciekawymi ludźmi, spotkania integracyjne, a co niezwykle istotne, nie brakuje wyjazdów do kin, teatrów czy filharmonii! W czerwcu 2023 roku dla seniorów odbył się wyjazd na warsztaty NGO-EXPO II Targi Organizacji Pozarządowych.

W czasie tych targów prezentowaliśmy również prace uczestników naszych zajęć, a oni sami mogli bezpośrednio porozmawiać ze swoimi odbiorcami. Warto też zaznaczyć, że grupa seniorów niezwykle aktywnie włącza się w pracę z dziećmi w ramach Świetlicy Sylaba. Dodatkowo wielu z naszych seniorów znakomicie odnalazło się w zajęciach realizowanych w formule Beskidzkiego Uniwersytetu Ludowego – dodaje Marcin Jandulski ze Stowarzyszenia Aktywne Beskidy.

O samym Beskidzkim Uniwersytecie Ludowym napiszemy w kolejnym artykule.

Zobaczcie także:

STOWARZYSZENIE AKTYWNE BESKIDY

KLUB SENIORA JELEŚNIA

ŚWIETLICA SYLABA

 

google_news