Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Uff, jak gorąco! Słupki rtęci mogą sięgnąć 35 st. Celsjusza. Zadbajmy o swoje zdrowie

Obraz OpenIcons z Pixabay

IMGW ostrzega przed upalną pogodą. W ciągu najbliższych dni temperatura ma wynosić ponad 30 stopni Celsjusza. Warto przestrzegać kilku zasad, by chronić organizm przed skutkami tak wysokich temperatur.

Ostrzeżenie meteorologiczne wydano dla całego regionu. W sobotę termometry mogą wskazywać aż 35 stopni Celsjusza, w niedzielę – 33 stopnie, a w poniedziałek – 30 st. W nocy słupki rtęci mają się zatrzymać na 18-20 st.

Grafika: IMGW

Porady na upał

Na upał powinny uważać zwłaszcza osoby starsze, chore i dzieci. By uchronić się przed jego negatywnym wpływem na zdrowie i życie, często wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad – uczula w swoim komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

Podczas upału grożą nam zwłaszcza:

– nadmierna ekspozycja na promienie UV – może powodować nie tylko starzenie się skóry, ale też uszkodzenie komórek, które z kolei może prowadzić do nowotworów skóry
– odwodnienie – pojawia się, gdy wydalamy więcej wody z organizmu, pocąc się, niż przyjmujemy przez picie; może prowadzić do poważnych zaburzeń: kłopotów z nerkami, utraty przytomności, udaru, zaburzeń układu naczyniowo-sercowego
– udar cieplny – jest reakcją organizmu na przegrzanie, gdy organizm nie jest w stanie odprowadzić zgromadzonego w nadmiarze ciepła; może prowadzić do zmian w komórkach i tkankach.

Niemowlęta i małe dzieci są narażone na biegunkę i wymioty, dlatego też częściej niż inne grupy wiekowe mogą się odwodnić. Osoby starsze zwykle nie odczuwają pragnienia, dlatego przyjmują zbyt mało płynów, wiec i im grozi odwodnienie. Dlatego warto i dzieciom, i dorosłym przypominać o konieczności picia w ciągu dnia. Możesz nawet pójść o krok dalej i proponować im wodę.

Grupy szczególnie wrażliwe na upał

Dla niektórych ludzi upał jest szczególnie niebezpieczny. Powinni wówczas bardziej na siebie uważać, a jeśli są pod naszą opieką – to my powinniśmy zwiększyć naszą czujność. Do tych grup należą:

– osoby powyżej 65 lat
– osoby cierpiące na choroby, takie jak demencja, niewydolność serca, choroby nerek lub cukrzyca
– niemowlęta i małe dzieci
– kobiety w ciąży
– osoby z niepełnosprawnością
– osoby pracujące lub ćwiczące na powietrzu.

W czasie upału ostrzegaj przed nim swoich przyjaciół i bliskich i przypominaj o zasadach bezpieczeństwa. Dobrze jest również zapytać starszych krewnych i sąsiadów, czy potrzebują pomocy.

Oto kilka prostych porad, jak najlepiej zadbać o siebie, gdy jest bardzo gorąco:

– Pij więcej niż zazwyczaj. Pij więcej niż zwykle, nawet jeśli nie jesteś spragniony. Najlepiej – wodę, ale możesz też spożywać inne płyny. Jeśli masz więcej niż 65 lat, masz chore serce, chore nerki lub przyjmujesz leki, porozmawiaj z lekarzem o tym, ile płynów dodatkowo powinieneś wypić.
– Jedz dużo sezonowych owoców. Owoce sezonowe zawierają dużą ilość wody. Dlatego spożywając je, dostarczasz jednocześnie wodę do organizmu.
– Utrzymuj ciało w chłodzie. Noś luźną, przewiewną odzież, która zakrywa jak największe partie skóry. Chroń głowę kapeluszem lub czapką. Przebywaj w cieniu tak często jak to możliwe. Ochładzaj się od czasu do czasu zimnym prysznicem. Jeśli jest gorąco, możesz również założyć mokry ręcznik na szyję.
– Nie wychodź na zewnątrz w najgorętszej porze dnia. Godziny, w których powinieneś przebywać w pomieszczeniu, to między 10:00 a 17:00.
– Unikaj wysiłku fizycznego w najgorętszych godzinach dnia. Osoby, które spędzają aktywnie czas na powietrzu, są najbardziej narażone na przegrzanie. Skupiają uwagę na wykonywanych czynnościach, a nie na otoczeniu, i mogą przeoczyć pierwsze oznaki upału. Jeśli wychodzisz na słońce, stosuj kremy ochronne.
– Utrzymuj chłód w pomieszczeniach. Możesz użyć zasłon, żaluzji i markiz, aby zasłonić okna po nasłonecznionej stronie. Jeśli robi się chłodniej, np. nocą, otwieraj okna, żeby przewietrzyć pomieszczenie. Staraj się przebywać w najchłodniejszym miejscu w domu. Zamykaj drzwi i okna w pomieszczeniach klimatyzowanych.
– Unikaj alkoholu. Alkohol nasila szkodliwy wpływ upału na organizm.

Objawy świadczące o przegrzaniu

Zaobserwuj, jak się czujesz podczas upalnych dni. Zwróć uwagę zwłaszcza na znaki ostrzegawcze, które daje organizm, gdy jest przegrzany:

– Twoje tętno wzrasta
– męczysz się
– zaczynasz szybko oddychać
– masz zawroty głowy
– dostajesz gorączki
– masz dreszcze
– oddajesz mniej moczu niż zwykle – to może być objaw odwodnienia.

Wzywanie pomocy

Jeśli zauważysz objawy przegrzania organizmu u siebie lub innej osoby, natychmiast zadzwoń na 112 lub 999 po pomoc. Te objawy to zwłaszcza: dreszcze, suchość skóry, przyśpieszony oddech, wysoka temperatura ciała, nudności, zawroty głowy.

Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu potrzebuje pomocy, bo np. zasłabł, reaguj! Wezwij pomoc i zabierz tę osobę w cień – jeśli to możliwe.

IMGW
Ministerstwo Zdrowia

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tom.Info
Tom.Info
9 miesięcy temu

A co zrobic jezeli w poblizu nie ma cienia?

cienias
cienias
9 miesięcy temu
Reply to  Tom.Info

pozostaje samemu go zrobić

ufff jak gorąco
ufff jak gorąco
9 miesięcy temu

Aha, nie tylko przypominanie aby pić, ale i krok dalej – propozycja, a ja skorzystam z dalszego kroku i podam pić.
A i zwierzęta są ważne w takie upały

Witold
Witold
9 miesięcy temu

od kilku lat nie ma już rtęci w termometrach więc co to za tekst?

ufff jak gorąco
ufff jak gorąco
9 miesięcy temu
Reply to  Witold

ale słupki są, i to słupki są najważniejsze przy skali.