Cieszyn Kultura i rozrywka

Warsztat konserwatora “od kuchni”. Odkrywania tajemnic Książnicy Cieszyńskiej ciąg dalszy

Fot. z arch. Książnicy Cieszyńskiej

Książnica Cieszyńska zaprasza do swoich pracowni konserwatorskich, gdzie „od kuchni” zobaczyć będzie można warsztat konserwatora. Łucja Brzeżycka i Elżbieta Łęgowska opowiedzą o tym, jak wygląda ich praca na co dzień. To kolejny wykład w ramach popularnego cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”. Odbędzie się 28 lipca o 17.00.

W jaki sposób na co dzień naprawiane są stare księgi? Jak Książnica Cieszyńska zabezpiecza i przechowuje „białe kruki” oraz jak dba o bezpieczeństwo zbiorów? To tylko niektóre pytania, na jakie będzie można znaleźć odpowiedzi. Konserwatorki wyjaśnią też, dlaczego prewencja i właściwe przechowywanie jest ważniejsze od samej konserwacji, w jaki sposób w magazynach biblioteki utrzymywany jest odpowiedni mikroklimat oraz do czego służy termohigrograf.

Fot. z arch. Książnicy Cieszyńskiej

Uczestnicy prezentacji dowiedzą się ponadto, od czego zaczyna się każda konserwacja, jak ocenia się stan zachowania książek i dokumentów, jakie materiały wchodzą w skład zabytku, do czego w pracowni konserwatorskiej służy mikroskop, pehametr, lampa z tzw. światłem dziennym, lampa UV czy stół… niskociśnieniowy. Goście poznają, jak są „skonstruowane” stare księgi, dowiedzą się, dlaczego mówi się „od deski do deski”, co to są arkusze, składki oraz w jaki sposób tworzą one razem tzw. blok książki. Przekonają się również, czym są i jaką rolę pełnią tajemnicze zwięzy, co to takiego wyklejka, scyzura i grzbiet oraz jak w dawnych czasach ręcznie szyto księgi.

– Zademonstrujemy, jak bardzo „smakowitym kąskiem” dla pleśni, grzybów i owadów są papier i skóra. Przy okazji wyjaśnimy, dlaczego ważnym elementem każdej konserwacji oraz bezpiecznego przechowywania jest dezynfekcja. Nasi goście dowiedzą się również, jak działa cieszyńska komora fumigacyjna, jak przebiega proces dezynfekcji papieru i dlaczego książki w komorze są najpierw nawilżane. Wyjaśnimy również, jakie znaczenie ma próżnia, jaki związek chemiczny jest najgroźniejszy dla mikroorganizmów oraz co łączy konserwatorki z pracą… dentysty – uśmiechają się Łucja Brzeżycka i Elżbieta Łęgowska, zapraszając do Książnicy Cieszyńskiej na wyjątkowe spotkanie. Będzie ono również szansą, by dowiedzieć się, dlaczego papier lubi wodę, ale nie znosi zalania, jak likwiduje się szpecące plamy i brudne ślady po palcach oraz czy przysłowiową dziurę w całym można załatać. Konserwatorki przygotują niespodziankę „na mokro”, pokażą również, jak działają suszarka ramowa i maszyna do uzupełniania płynną masą papierowąONa prelekcję obowiązują zapisy – 338513847.

google_news