Porady i inspiracje

Węże asenizacyjne – co warto o nich wiedzieć?

Wybór węża do transportu wody – niezależnie od tego, o jakiej sytuacji mówimy, nie może pozostać kwestią przypadku. W grę wchodzi szereg czynników, które determinują jakość jego działania, a ponadto przeznaczenie. Warto więc dokładnie przyjrzeć się konkretnym modelom, aby postawić na ten skrojony na miarę naszych potrzeb oraz oczekiwań. O jakich mowa w praktyce? Sprawdź!

  1. Węże do transportu wody – węże asenizacyjne. O czym mowa?
  2. Węże do wody – złącza Camlock
  3. Węże do transportu wody – węże gumowe

Węże do transportu wody – węże asenizacyjne. O czym mowa?

Mówiąc o wężu asenizacyjnym musisz wiedzieć, że masz do czynienia z produktem dedykowanym tłoczeniu lub zasysaniu różnych substancji – zarówno półpłynnych, jak również płynnych. Węże asenizacyjne bardzo dobrze sprawdzają się więc między innymi w sytuacjach w których masz do czynienia na przykład z gnojówką, fekaliami czy też szlamem. Jak powstaje tego rodzaju wąż? Zwykle mowa o materiale takim jak PCV lub guma EPDM, bądź też SBR. Sięgając po węże wykonane z PCV masz do czynienia z materiałem znacznie bardziej odpornym na szkodliwe działanie promieniowania UV. Istotna jest również hydroliza, a ponadto mniejsza waga. Tego rodzaju węże muszą charakteryzować się dobrą jakością – w grę wchodzi zarówno warstwa zewnętrzna, jak i warstwa wewnętrzna. Można wówczas bez problemu stosować go do opróżniania szamba. 

Bardzo dobrze sprawdzają się również przy transporcie brudnej wody, jak również szlamu. Niekiedy więc jest stosowany jako alternatywa dla tradycyjnych rurociągów. Wśród najbardziej popularnych modeli znalazło się miejsce dla węży asenizacyjnych 110, węży asenizacyjnych 125 i węży asenizacyjnych 150. Tego rodzaju wąż, odporny na działanie promieni UV i uszkodzenia mechaniczne sprawdza się także w różnych dziedzinach przemysłu. Wśród nich m.in. rolnictwo, gdzie tego rodzaju przewody służą do dozowania m.in. kiszonki. Ponadto wąż ssawny do beczkowozu jest stosowany również w sytuacjach w których dochodzi np. do powodzi. Jest przydatny w odpompowywaniu wody, która została nagromadzona. Przewód ten jest odporny na działanie warunków atmosferycznych.

Węże do wody – złącza Camlock

Warto również zainwestować w złącze Camlock. To nic innego jak element, którego zadaniem jest błyskawiczne i bezproblemowe połączenie węży z maszynami. Ma zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Co ciekawe, specyfikacja tego złącza pojawiła się premierowo w amerykańskiej normie wojskowej, jednak obecnie określają ją także normy europejskie, a dokładniej EN 14420-7.

To, co wyróżnia złącze Camlock to prostota jego użytkowania. Produkuje się je w oparciu o dwie części, gdzie jedna z nich wsuwa się w drugą. Blokada uruchamia się w momencie, gdy dochodzi do pociągnięcia ramion krzywki w dól. Płaska uszczelka elastomerowa w rowku mufy sprawia, że instalacja jest szczelna.

Złącza Camlock stosuje się do łączenia m.in. węży, rur czy też zbiorników, które wykorzystuje się przy transporcie cieczy, jak również proszków. W praktyce mowa m.in. o różnego typu granulatach, paliwie, produktach żywnościowych etc. Stosuje się je także do transportu wody pitnej. Pamiętaj jednak o tym, aby przy jego wyborze wziąć pod uwagę m.in. średnicę węża.

Węże do transportu wody – węże gumowe

Węże gumowe wykorzystuje się do transportu m.in. gazów, ropy, olejów, pary, a nawet produktów spożywczych. Kluczem do sukcesu jest jednak dobranie jego parametrów do swoich potrzeb. Mają zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Co ważne, w zależności od przeznaczenia, mogą mieć prostą lub bardziej skomplikowaną budowę. Modele wyprodukowane na potrzeby np. zakładów przemysłowych posiadają niezbędne wzmocnienia odporne np. na wysokie temperatury czy wahania ciśnienia.

google_news