Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Wykorzystanie samochodów HDS w transporcie materiałów budowlanych

Dla wielu osób niezwiązanych z tematyką branży budowlanej, pojęcie HDS czy samochody HDS może być zupełnie obce. Takie osoby nie wiedzą do czego tego typu urządzenia mogłyby być wykorzystane i jak szerokie mają zastosowanie. W tym materiale postaramy się wyjaśnić te kwestie oraz podkreślimy znaczenie HDS w transporcie materiałów budowlanych.

Czym jest HDS?

HDS czyli hydrauliczny dźwig samochodowy https://dzwigamy.com/samochody-z-hds/. Jest to pojazd dostawczych, często ciężarowy, wyposażony w specjalistyczny sprzęt, w postaci żurawia i samobieżnego dźwigu. Samochód ten służy do załadunku towaru i przetransportowania go w miejsce, gdzie rozstawienie dźwigu stacjonarnego jest trudne, nierealne lub często zbyt kosztowne.

Rodzaje dźwigów HDS
  • Dźwig HDS do ogólnego użytku – w tym rodzaju, osprzęt montowany jest zazwyczaj na podwoziu pojazdu, a wysięgnik pracuje w płaszczyźnie pionowej i poziomej.
  • Dźwig HDS do wycinki leśnej – zamiast haków montowane są chwytaki do drewna.
  • Dźwigi HDS montowane za siedzeniem kierowcy – wykorzystywane przez firmy transportowe.
  • Dźwigi HDS montowane na tylnej części ze skrzynią ładunkową.
Zalety wykorzystywania pojazdów z HDS w transporcie
  • Przystosowanie do dużej masy oraz niestandardowych wymiarów
    Samochody z HDS umożliwiają przetransportowanie produktów budowlanych o rozmaitej wadze oraz kształtach i wymiarach, z którymi człowiek nie poradziłby sobie jedynie przy pomocy siły mięśni. Z wykorzystaniem pojazdów HDS można przewozić materiały budowlane, takie jak palety z pustaki czy wyroby betonowe, ale również maszyny, potrzebne podczas realizacji inwestycji oraz rusztowania.
  • Oprzyrządowanie
    Dźwig HDS może zostać wyposażony w dodatkowy osprzęt, tj. pasy, zawiesia i widły. Dzięki temu rozwiązaniu, za pomocą jednego pojazdu można załadować, dostarczyć oraz rozładować materiały bez konieczności korzystania z urządzeń stacjonarnych. Ponadto z uwagi na długie zaczepy dźwigu, nie ma konieczność podjeżdżania pod samą strefę rozładunku.
  • Wielofunkcyjność
    Przy pomocy transportu HDS, możliwe jest ograniczenie innych urządzeń stacjonarnych na miejscu budowy. Zastosowanie tego typu pojazdu, pozwala na przenoszenie i układanie materiałów budowlanych o różnej wadze czy strukturze na różnych poziomach wysokości danego obiektu. Jest to możliwe dzięki dźwigowi napędzanemu pompą hydrauliczną. Typowy HDS potrafi udźwignąć ciężar od 2,5 do 16 ton, a ramię dźwigu wysuwa się na nawet do 12 metrów.
  • Ekonomiczność
    Samochody HDS są obsługiwane przez jedną osobą, co ogranicza koszty inwestycyjne i jest to niezwykle ekonomiczne rozwiązanie wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki.

Samochody HDS wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu budowlanego. Jest to popularne i funkcjonalne narzędzie, zwiększające bezpieczeństwo transportu oraz rozładunku. Wykorzystanie pojazdów HDS w transporcie materiałów budowlanych w znacznym stopniu przyspiesza zaplanowaną inwestycję, jak również odciąża pracowników.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
edek
edek
2 lat temu

Nie dźwig tylko dźwignica. To tak dla ścisłości skoro ktoś sponsoruje artykuł.

Iza
Iza
2 lat temu

A czy takie samochody nie można przystosować do transportu uchodźców z Ukrainy w ramach wielofunkcyjności?