Porady i inspiracje

Wyposażenie apteczki medycznej a norma DIN. Co warto wiedzieć?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, apteczki medyczne są obowiązkowe m.in. w zdecydowanej większości siedzib działalności gospodarczych, ale i w szkołach czy budynkach użyteczności publicznej. Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy? Na jakie elementy warto zwrócić szczególną uwagę?

Apteczki pierwszej pomocy — podstawowe informacje

Nadrzędnym aktem prawnym, który reguluje obowiązek posiadania apteczki pierwszej pomocy, jest Kodeks Pracy. Precyzując, artykuł 209, z którego jasno wynika, że apteczka stanowi część systemu pierwszej pomocy. Jeśli kontrola Inspekcji Pracy stwierdzi jej brak, właściciel firmy musi liczyć się z nałożeniem na działalność kar finansowych od tysiąca do nawet 30 tys. złotych.

Ustawodawca nie ograniczył się tylko do konieczności umieszczenia apteczki w firmie. Wprowadzono też wiele dokładnych zapisów, które jasno określają, ile takich zestawów musi znaleźć się na przykład w podmiotach gospodarczych, które pracują z substancjami uznanymi za niebezpieczne dla zdrowia.

W mocy jest też rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów BHP. Określono tam między innymi zasady rozmieszczania punktów medycznych, gdzie będą znajdować się apteczki pierwszej pomocy.

Zgodnie z założeniem, jakie przyświecało ustawodawcy, każdy pracownik powinien mieć taki punkt w zasięgu wzroku, dzięki czemu znacznie uda się skrócić czas reakcji i podjęcia akcji ratunkowej. To szczególnie ważne w dużych zakładach produkcyjnych, gdzie znajduje się wiele maszyn, które mogłyby przyczynić się do wystąpienia urazu.

Każda działalność gospodarcza może też stworzyć swoją własną politykę bezpieczeństwa. Ta powinna wynikać z zewnętrznego audytu bezpieczeństwa, który wskaże „punkty zapalne”, które mogą generować urazy. Jeśli nie uda się ich usunąć, to trzeba zwiększyć poczucie bezpieczeństwa załogi, inwestując w profesjonalne apteczki medyczne.

Apteczka medyczna: z jaką normą powinna być zgodna?

W polskim porządku prawnym nie istnieje ujednolicona standaryzacja takich apteczek. Owszem, w mocy są przepisy, które pośrednio sugerują, że na wyposażeniu powinny znaleźć się wszystkie niezbędne akcesoria wspierające nas w ratowaniu życia, jednak żaden dokładny standard nie funkcjonuje.

Na szczęście z pomocą przychodzi nam wywodząca się z Niemiec norma DIN. Można tu wskazać na normy DIN 13157 i 13164. Apteczki pierwszej pomocy zgodne z tymi standardami można kupić na przykład w sklepie CentrumRatownictwa.pl.

 

Apteczka medyczna

Ta pierwsza to tak zwana norma przemysłowa. Jeśli model prowadzenia działalności gospodarczej opiera się na przykład na działalności produkcyjnej, to najlepiej byłoby zapatrywać się właśnie na ten standard. Jeśli nasza firma to na przykład biuro doradcze, można kupić apteczkę zgodną z normą DIN 13164.

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?

Wiele zależy od specyfiki naszej działalności gospodarczej. Niektóre branże muszą dodatkowo uwzględnić na wyposażeniu apteczki na przykład specjalistyczne zestawy wspierające ochronę dróg oddechowych, jednak w większości firm sprawdzą się nieco prostsze zestawy, które na wyposażeniu będą mieć między innymi:

 

  • opatrunki (G,M,K),
  • bandaże usztywniające,
  • chusty opatrunkowe,
  • chustę z flizeliny,
  • plastry,
  • nożyczki,
  • rękawiczki jednorazowe,
  • ustniki,
  • uproszczoną instrukcję pierwszej pomocy.

Czy cena apteczki medycznej jest wygórowana? Na szczęście nie. Nie jest to zakup, który w znaczący sposób wpłynąłby na finanse firmy. Dobrze wyposażone zestawy można kupić za mniej niż sto złotych. Nieco droższe są zestawy specjalistyczne. Ich cena może przekroczyć nawet tysiąc złotych, jednak bogate wyposażenie bez wątpienia rekompensuje wysoką kwotę zakupu.

google_news