Wydarzenia Cieszyn

Zmarł mjr. Aleksander Tarnawski, ostatni Cichociemny

Fot. Krzysztof Boruta, arch. JW GROM

W wieku 101 lat zmarł mjr. Aleksander Tarnawski, ps. Upłaz, ostatni Cichociemny Spadochroniarz Armii Krajowej. Od lat krzewił patriotyzm, także w gminie Dębowiec, której był oddanym przyjacielem.

W 1944 był jednym z 316., którzy skoczyli do okupowanej Polski do gminy Dębowiec, by walczyć o jej wolności i niepodległość. Był wzorem siły i odwagi. – By przypominać nam o wartościach, za które tak oddanie walczył, w 2014 roku, po 70. latach ponownie skoczył ze spadochronem – z byłymi i obecnymi żołnierzami GROM-u – „spadkobiercami” Cichociemnych. Miał wówczas prawie 94 lata – poinformował premier Mateusz Morawiecki

Aleksander Tarnawski urodził się 8 stycznia 1921 roku w Słocinie. Ukończył gimnazjum w Chorzowie, studiował na Wydziale Chemii Uniwersytetu Lwowskiego. Po wybuchu II wojny światowej służył w 1. Dywizji Grenadierów we Francji, następnie trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie służył 16. Brygadzie Pancernej, a następnie w 1 Dywizji Pancernej.

Przeszedł także intensywne szkolenie dla Cichociemnych – żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych. Ich zadaniem była walka partyzancka z Wehrmachtem i jednostkami specjalnymi Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy. Po zakończeniu ćwiczeń w Wielkiej Brytanii i po desancie do Polski (nocą z 16 na 17 kwietnia 1944 r. został zrzucony w ramach operacji „Weller 12”), Aleksander Tarnawski dostał przydział do okręgu AK Nowogródek. Należał do komandosów polskiego podziemia, był oficerem Armii Krajowej, kapitanem broni pancernej, wykonywał trudne misje konspiracyjne. Był czterokrotnie odznaczany Krzyżem Walecznych. Uhonorowano go również Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Pro Patria” oraz szablą oficerską.

W 1945 r. dostał pracę w Polskim Radiu w Warszawie. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Gliwicach, ukończył studia chemiczne na Politechnice Śląskiej. Całe życie zawodowe związał ze Śląskiem – z Politechniką Śląską, Instytutem Metali Nieżelaznych i Instytutem Przemysłu Tworzyw i Farb w Gliwicach.

google_news