Wydarzenia

Znani ludzie z Beskidów

Ziemia beskidzka jest rozległym terytorium. Obejmuje ona, takie miejscowości jak Żywiec, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Sucha Beskidzka, Bielsko-Biała, Wadowice i Oświęcim. Z wymienionymi miastami przez lata było związanych wielu wpływowych ludzi. Kogo znajdziemy na liście?

Marcin Rozynek

Urodził się w 1971 roku w Żywcu. Polski muzyk, wokalista, który największą popularność zawdzięcza karierze solowej. W 2003 roku wydał płytę “Księga urodzaju”, lansował ją przebój “Siłacz”, podbijający rozgłośnie radiowe w kraju.

Marcin Rozynek debiutował w 1989 roku. W 1993 roku dołączył do grupy Atmosphere. Razem wydali krążki “Atmosphere” i “Europa naftowa”. Od 2000 roku współpracował z Grzegorzem Ciechowskim. Legendarny muzyk podjął się produkcji wspomnianej już płyty “Księga urodzaju”. W kolejnych latach wydał jeszcze cztery albumy studyjne, lecz nie osiągnęły one komercyjnego sukcesu.

Tomasz Adamek

Przyszedł na świat w 1976 roku w Żywcu. Uchodzi za jednego z najlepszych polskich bokserów wagi ciężkiej. Były mistrz świata organizacji International Boxing Federation (IBF) i International Boxing Organization (IBO) w wadze junior ciężkiej oraz World Boxing Council (WBC) w wadze półciężkiej, medalista mistrzostw Europy amatorów, międzynarodowy mistrz Polski.

Tomasz Adamek karierę na zawodowym ringu rozpoczął w 1999 roku, gdy zrezygnował z przygotowań do igrzysk olimpijskich w Sydney. “Góral” był niepokonany w kolejnych 31 walkach, wygrał w tym czasie między innymi z Dżabraiłem Dżabraiłowem. Zwycięską passę zakończył dopiero Chad Dawson w 2007 roku. Ogólny bilans Adamka na zawodowym ringu to 59 walk i 53 wygrane.

Po zakończeniu kariery bokserskiej “Góral” przeszedł do świata MMA. W 2023 roku podpisał kontrakt z federacją FAME MMA. Ponadto w lutym 2024 roku stoczył pojedynek z Mamedem Chalidowem dla federacji KSW. Terminarz gal mieszanych sztuk walki możecie sprawdzić po wykorzystaniu Superbet kod promocyjnyDzięki niemu zyskacie również dostęp do transmisji wielu wydarzeń sportowych.

Jan Błachowicz

Urodził się w 1983 roku w Cieszynie. Wybitny zawodnik mieszanych sztuk walki. W latach 2011–2014 międzynarodowy mistrz Konfrontacji Sztuk Walki (KSW) w wadze półciężkiej. Od 2014 roku występuje dla federacji Ultimate Fighting Championship (UFC).

Jan Błachowicz w swoim debiucie w UFC pokonał Szweda Ilira Latifiego. Do najważniejszych wygranych Polaka należą starcia z Ronaldo Souzą (main event gali w 2020 roku), Dominickiem Reyesem (zdobycia pasa mistrzowskiego UFC w wadze półciężkiej) oraz Aleksandarem Rakiciem (main event gali w 2020 roku).

Stefan Hula

Przyszedł na świat w 1986 roku w Bielsku-Białej. Polski skoczek narciarski, który karierę zakończył w 2023 roku. Później asystentem selekcjonera reprezentacji Polski kobiet w skokach narciarskich w grupie beskidzkiej.

Hula zadebiutował w Pucharze Świata na początku stycznia 2006 rok. Jest brązowym medalistą igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw świata, co zawdzięcza udanym występom w reprezentacji Polski. Jego najwyższa lokata w na zakończenie sezonu Pucharu Świata to 13. miejsce w sezonie 2017/18.

Łukasz Piszczek

Urodził się w 1985 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Polski piłkarz, ceniony prawy obrońca. Wielokrotny reprezentant kraju, były zawodnik Borussii Dortmund, z którą triumfował w Bundeslidze.

Łukasz Piszczek karierę rozpoczął w LKS-ie Goczałkowice-Zdrój. W 2004 roku wyjechał do Herthy Berlin po opuszczeniu Gwarka Zabrze. Droga do składu niemieckiego klubu była jednak długa, prawy obrońca – który zaczynał jako napastnik – przebywał jeszcze na wypożyczeniu w Zagłębiu Lubin, gdzie zdobył mistrzostwo Polski. W 2007 roku ostatecznie zadebiutował w zespole z Berlina, ale już w 2010 roku trafił do Borussii Dortmund, gdzie spędził 11 lat i zakończył przygodę z futbolem na najwyższym poziomie.

W reprezentacji Polski pojawił się w 2007 roku. Przez następne 12 lat ubierał łącznie 66 występów i strzelił trzy gole. Był rozważany jako asystent w kadrze w sztabie Marka Papszuna. Ostatecznie posadę selekcjonera w 2023 roku otrzymał jednak Michał Probierz.

Kinga Hatala

Przyszła na świat w 1989 roku w Wadowicach. Polska siatkarka występująca na pozycji atakującej. Wychowanka MKS Andrychów. Początkowo trenowała piłkę ręczną.

Kinga Hatala od 2014 roku reprezentowała Polski Cukier Muszynianka Muszyna, z którym zdobyła mistrzostwo Polski (2015). Wyczyn ten powtórzyła jeszcze w barwach KS DevelopRes Rzeszów (2019). Poza granicami kraju grała dla włoskiego Cda Volley Talmassons. Karierę zakończyła w 2021 roku.

google_news
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tak pytam
tak pytam
2 miesięcy temu

A gdzie Agata Wróbel z Jeleśni?

nie wiadomo
nie wiadomo
2 miesięcy temu

Kto tworzył listę?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  nie wiadomo

Pominęli cię 😂

trzymać poziom
trzymać poziom
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Nie mnie, pajacyku, jest tutaj wiele innych nazwisk pominiętych i pytanie jest zasadne, utworzono “gniota” i nie wszystko co jest sponsorowane trzeba publikować. Tym bardziej, że często nie ma odpowiedzialnego (autora).