Porady i inspiracje

Czy wiesz jak stworzyć referencje dla pracownika?

Woman reading letter while sitting at table with open envelope. Businesswoman working with correspondence received information from bank concept

Twój pracownik poprosił Cię o list referencyjny i zastanawiasz się jak powinna brzmieć profesjonalna opinia o pracowniku? Zastosuj się do tych kilku porad i zapoznaj z listą obowiązkowych w referencjach elementów.

Dlaczego warto wystawiać referencje dla pracownika?

Pisemna opinia o pracowniku, czyli list referencyjny, stanowi doskonały sposób na podziękowanie pracownikowi za dotychczasową współpracę i pokazanie mu, że doceniasz jego pracę. Jeżeli uważasz, że dobrze wykonywał swoje zadania, to warto to dla niego zrobić. Z pewnością będzie to sprawiedliwe i sprawi, że  będzie miło wspominał Twoją firmę. Rozstanie z firmą wcale nie musi być negatywnym doświadczeniem. Kto wie, może w przyszłości Wasze drogi się jeszcze zejdą.

O referencje dla pracownika zazwyczaj prosi sam zainteresowany. Są one dla niego ważne w kontekście potwierdzenia umiejętności i cech, jakie wymienił w swoim CV. Mogą pomóc mu znaleźć satysfakcjonującą pracę w innym miejscu, dlatego warto włożyć odrobinę wysiłku, aby pomóc mu w dalszej karierze.

Jakie informacje powinien zawierać list referencyjny dla pracownika?

Referencje dla pracownika zawsze wystawia się na piśmie (najlepiej papierze firmowym), dlatego opinia o pracowniku powinna zostać sformułowana w sposób formalny. Elementy, o których warto pamiętać to:

  • data oraz miejscowość wystawienia referencji
  • dane osoby wystawiającej referencje (imię i nazwisko, nazwę stanowiska, nazwę firmy)
  • tytuł “Referencje” lub “List referencyjny
  • informacje o tym, jak długo dany pracownik dla Ciebie pracował
  • informacje o tym, jakie zadania wykonywał na danym stanowisku (należy skupić się na tych najważniejszych, istotnych dla jego kariery zawodowej)
  • jakiś przykład dowiezionego przez niego wyniku lub ciekawego projektu za jaki odpowiadał (jest to opcjonalne, ale referencje dla pracownika brzmią wówczas bardziej wiarygodnie)
  • cechy i postawy, które szczególnie w nim doceniasz (np. zaangażowanie, kreatywność, świetny kontakt z zespołem)
  • końcowa opinia o pracowniku, czyli powód, dla którego rekomendujesz go innym pracodawcom.

3 porady, jak napisać referencje dla pracownika

  1. Pisz w sposób obiektywny – skup się na faktach a nie swojej subiektywnej opinii o pracowniku. Nie jest ważne czy personalnie go lubisz, istotnym jest w jaki sposób wypełniał swoje zadania.
  2. Pisz tylko samą prawdęreferencje dla pracownika powinny być szczere.
  3. Dodaj jeden lub kilka przykładów – np. na temat tego, jak współpracował z zespołem albo jaki projekt wyszedł z jego inicjatywy. W ten sposób Twoja opinia o pracowniku nie będzie tylko zbiorem “suchych” faktów.

Więcej porad z zakresu zarządzania oraz rekrutacji w małych i średnich firmach znajdziesz w serwisie: poradydlafirm.pracuj.pl.

google_news