Porady i inspiracje

Listwy przypodłogowe – jakie są ich rodzaje i które wybrać?

Przy remoncie domu warto zadbać o każdy jego aspekt. Jednym z nich są listwy przypodłogowe, do których wiele osób nie przywiązuje większej uwagi. Jest to błąd, gdyż odpowiedni dobór listwy gwarantuje wspaniałe efekty zarówno pod kątem wizualnym, jak i użytkowym. W dalszej części artykułu zostaną omówione najważniejsze kwestie dotyczące listew przypodłogowych.

  • Jakie funkcje pełnią listwy przypodłogowe?
  • Listwy przypodłogowe i ich rodzaje
  • Jakie listwy wykończeniowe wybrać?

Jakie funkcje pełnią listwy przypodłogowe?

Najważniejszą funkcją, jaką pełnią listwy przypodłogowe, to ochrona naszego mieszkania bądź domu. Mamy pewność dzięki nim, że szczeliny dylatacyjne będą wolne od wilgoci bądź kurzu, a dolna część ściany nie będzie narażona na uszkodzenia mechaniczne.

Do tego, dobrze dopasowana listwa przypodłogowa stanowi estetyczny element wykończenia, zasłaniając mało estetyczne dylatacje. Listwy przyścienne doskonale pasują do każdego rodzaju wnętrza, wzbogacając nieraz aranżację pomieszczenia.

Listwy podłogowe i ich rodzaje

Listwy przypodłogowe, różnią się przede wszystkim użytymi do produkcji materiałami. Dlatego też dzielimy je na:

  • Listwy przypodłogowe plastikowe – znane również jako listwy przypodłogowe PCV. Stanowią doskonałe rozwiązanie do paneli, ze względu na swoją estetykę i możliwość regulowania nierówności w poziomie podłogi.
  • Listwy przypodłogowe MDF – najlepiej wyglądają w towarzystwie podłóg drewnianych. Listwy takie mogą być wykonane w każdych kolorach, jednak najpopularniejsze to listwy MDF białe.
  • Listwy przypodłogowe drewniane – świetnie sprawdzają się do paneli podłogowych, jednak są dużo mniej elastyczne jak listwy PCV. Naturalny, drewniany kolor jednak potrafi w doskonały sposób uzupełnić klasyczne wnętrze.
  • Listwy polistyrenowe – to zazwyczaj listwy przypodłogowe białe, o wysokiej klasie odporności na uszkodzenia.
  • Listwy ożebrowane – wykorzystywane są do wykańczania wykładzin dywanowych.
  • Listwy metalowe – wykonane najczęściej z aluminium bądź ze stali. Nadają się wszędzie tam, gdzie podłogi i ściany narażone są na największe uszkodzenia.

Jakie listwy wykończeniowe wybrać?

Główną rzeczą, którą powinniśmy się kierować przy wyborze listwy przypodłogowej, jest aranż naszego wnętrza. Listwy przypodłogowe białe to częsty wybór, jednak w dzisiejszych czasach warto zastanowić się nad alternatywami.

Do nowoczesnego, loftowego wnętrza doskonale wpasują się listwy metalowe, natomiast listwy ożebrowane mogą być dobrym wyborem do pokoju dla dzieci, gdzie leży wykładzina.

Również listwa przypodłogowa z PCV może być atrakcyjnym elementem, ze względu na mnogość kolorów w atrakcyjnej cenie. Warto więc dobrać odpowiednie listwy wykończeniowe do danej przestrzeni.

google_news