Wydarzenia Cieszyn

Odszedł Franciszek Korcz, były przewodniczący Rady Miasta Ustroń

Fot. Miasto Ustroń

To niestety druga tego rodzaju informacja dzisiaj. Przekazał ją Urząd Miejski.

Franciszek Korcz urodził się w 1926 roku w Ustroniu jako syn Franciszka i Anny z domu Krysta. Jego młodość przypadała na okres II wojny światowej. Przeżył trudne chwile jako przymusowy robotnik w fabryce amunicji w Rzeszy, a następnie został wywieziony do Francji, gdzie zdołał wcielić się do Wojska Polskiego.
Jako żołnierz VII Pułku Pancernego doczekał końca wojny. Po wojnie pułk został przeniesiony do Wielkiej Brytanii, skąd Franciszek powrócił do Polski w maju 1947 roku. Podjął następnie pracę w Bielskiej Fabryce Obrabiarek, równocześnie kontynuując naukę w Liceum Mechanicznym w Bielsku-Białej. Ukończył potem pięcioletnie studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i awansował na stanowisko głównego inżyniera, które pełnił do roku 1988, kiedy przeszedł na emeryturę.
W latach 1990-1998 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, a następnie przewodniczącego Rady Miasta Ustroń. W tym czasie odegrał kluczową rolę w realizacji wielu ważnych projektów, takich jak budowa obwodnicy Ustronia, modernizacja i rozbudowa Domu Spokojnej Starości, reaktywacja Miejskiego Domu Kultury “Prażakówka”, uregulowanie gospodarki śmieciowej i złomowej oraz wybudowanie letniego toru saneczkowego na Czantorii.
W roku 1993 Franciszek Korcz został przyjęty do Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Poświęcił wiele czasu pracy na rzecz Fundacji św. Antoniego, powstałej w roku 1996, gdzie był aktywnym członkiem do samej śmierci. Od 1999 roku był członkiem Zarządu Głównego SKPSZnZ, a od 2008 roku pełnił funkcję wiceprezesa.
Za swoją działalność na różnych polach otrzymał szereg odznaczeń: Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski za pracę społeczną, Krzyż Czynu Bojowego PSZ, Brytyjski Medal Wojny, Gwiazda Italii, Gwiazda Francji, medal „Pro Memoria”, srebrny medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.
W 2015 r. został laureatem Srebrnej Cieszynianki za szeroką aktywność społeczną i patriotyczną, inicjowanie wielu projektów przyczyniających się do rozwoju miasta oraz wielkie zaangażowanie w Fundację św. Antoniego.

 

google_news