Wydarzenia

Pijani rodzice “opiekowali się” dziećmi. Dziewczynki trafiły do pogotowia opiekuńczego

Fot. KPP w Cieszynie

Dzielnicowi i policjant prewencji skoczowskiego komisariatu zatrzymali małżeństwo, które będąc pod wpływem alkoholu “opiekowało się” dwójką małych dzieci. Badanie trzeźwości wykazało u każdego z rodziców ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Do ujawnienia zaniedbania w sprawowaniu opieki doszło podczas wizytowania rodziny przez kuratora sądowego.

Dzielnicowi na co dzień w różny sposób służą społeczeństwu, często po służbie angażując się w inne zadania, które niosą pomoc i wsparcie potrzebującym. Jednym z takich policjantów jest dzielnicowy z Cieszyna, aspirant Adam Danel, który po służbie pełni funkcję kuratora społecznego. W ostatni poniedziałek jako członek Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej, zgodnie z poleceniem sądu wykonywał czynności w jednej z rodzin w Skoczowie. Podczas wizytacji zwrócił uwagę na zachowanie rodziców dwójki małych dzieci.

– Ich zachowanie wskazywało na fakt, że są pod wpływem alkoholu, co mogło zagrażać bezpieczeństwu dzieci. Funkcjonariusz wezwał na miejsce umundurowany patrol policjantów. Przeprowadzone w obecności dzielnicowego badanie stanu trzeźwości potwierdziło, że rodzice są nietrzeźwi. Stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu sięgało powyżej jednego promila. Dzielnicowy na miejsce wezwał pogotowie, które zweryfikowało stan zdrowia dzieci. Dziewczynki w wieku roku i dwóch lat zostały otoczone opieką i przewiezione do placówki pogotowia opiekuńczego – mówi Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Wobec rodziców wszczęte zostały czynności wyjaśniające w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletnimi, nad którymi mieli obowiązek opieki. Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki nad dziećmi zostaną przekazane do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Cieszynie. Stan, w jakim rodzice sprawowali opiekę, może świadczyć o ich uzależnieniu od alkoholu, więc odrębny wniosek zostanie również skierowany do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Za narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, w sytuacji, gdy na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 5.

google_news