Porady i inspiracje

Rozpoznaj bezdech senny i lecz go

Masz zaburzenia snu i uczucie ciągłego przemęczenia? Być może cierpisz na bezdech senny. Na szczęście to nie wyrok, bezdech senny można skutecznie leczyć, należy jednak skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje chorobę oraz pomoże podjąć odpowiednie kroki w celu usunięcia problemu.

Diagnoza

Twój lekarz może dokonać oceny w oparciu o objawy przedmiotowe i podmiotowe oraz historię snu, której możesz udzielić, jeśli to możliwe, z pomocą osoby, która dzieli Twoje łóżko lub gospodarstwo domowe.

Prawdopodobnie zostaniesz skierowany do ośrodka zaburzeń snu. Tam specjalista ds. Snu może pomóc w określeniu potrzeby dalszej oceny.

Ocena często obejmuje nocne monitorowanie oddechu i innych funkcji organizmu podczas snu w ośrodku snu. Testy snu w domu również mogą być opcją. Testy wykrywające bezdech senny obejmują:

  • Polisomnografia nocna. Podczas tego testu jesteś podłączony do sprzętu, który monitoruje aktywność serca, płuc i mózgu, wzorce oddychania, ruchy ramion i nóg oraz poziom tlenu we krwi podczas snu.
  • Testy snu w domu. Twój lekarz może zapewnić Ci uproszczone testy do wykorzystania w domu w celu zdiagnozowania bezdechu sennego. Testy te zwykle mierzą tętno, poziom tlenu we krwi, przepływ powietrza i wzorce oddychania.

    Jeśli wyniki są nieprawidłowe, lekarz może przepisać terapię bez dalszych badań. Przenośne urządzenia monitorujące nie wykrywają jednak wszystkich przypadków bezdechu sennego, więc lekarz może nadal zalecić polisomnografię, nawet jeśli początkowe wyniki są prawidłowe.

Jeśli masz obturacyjny bezdech senny, lekarz może skierować Cię do lekarza zajmującego się uszami, nosem i gardłem, aby wykluczyć zablokowanie nosa lub gardła. Konieczna może być ocena lekarza kardiologa (kardiologa) lub lekarza specjalizującego się w układzie nerwowym (neurologa) w celu wyszukania przyczyn ośrodkowego bezdechu sennego.

Terapia

CPAP jest ważnym sposobem leczenia obturacyjnego bezdechu sennego, ale nie jest pozbawiony frustracji. Dowiedz się, jak uniknąć niewygodnych masek i innych typowych problemów z CPAP.

Terapia ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (CPAP) jest powszechną metodą leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. Maszyna CPAP wykorzystuje wąż i maskę lub nasadkę do dostarczania stałego i stałego ciśnienia powietrza.

Typowe problemy z CPAP obejmują nieszczelną maskę, problemy z zasypianiem, zatkany nos i suchość w ustach.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli jedna maska lub urządzenie CPAP nie działa dla Ciebie, masz inne opcje. Większość masek CPAP jest regulowana, aby były dla Ciebie wygodniejsze.

Oto 10 typowych problemów z CPAP i co możesz z nimi zrobić:

1. Niewłaściwy rozmiar lub styl maski CPAP

Ściśle współpracuj z lekarzem i dostawcą CPAP, aby upewnić się, że masz odpowiednio dopasowaną maskę CPAP. Każdy ma inny kształt twarzy, więc odpowiedni styl i rozmiar maski dla kogoś innego może nie działać dla Ciebie.

  • Wypróbuj inną maskę. Dostępnych jest szereg masek CPAP. Na przykład niektóre mają maski pełnotwarzowe, które zakrywają usta i nos, z paskami rozciągającymi się na czole i policzkach. Mogą one wywoływać u niektórych osób klaustrofobię, ale działają dobrze, jeśli wolisz oddychać przez usta podczas snu. Zapewniają również stabilne dopasowanie, jeśli dużo się poruszasz podczas snu.
     Inne maski mają poduszki nosowe, które mieszczą się pod nosem i paski, które zakrywają mniejszą część twarzy. Mogą wydawać się mniej uciążliwe.

    Poduszki nosowe mogą działać dobrze, jeśli nosisz okulary lub czytasz z założoną maską, ponieważ niektóre nie blokują oczu tak bardzo, jak maski pełnotwarzowe. Jednak może to nie być opcja, jeśli dużo się poruszasz podczas snu lub śpisz na boku.

  • Zwróć uwagę na rozmiar. Większość masek ma różne rozmiary. To, że masz określony rozmiar w jednej masce, nie oznacza, że będziesz mieć ten sam rozmiar w innej. Maski CPAP są zwykle regulowane.

    Poproś swojego lekarza lub dostawcę CPAP o pokazanie, jak dopasować maskę, aby uzyskać najlepsze dopasowanie. Instrukcje producenta mogą również pomóc w pokazaniu, jak to zrobić. Odpowiednio dopasowana maska nie powinna być niewygodna ani powodować bólu.

2. Problem z przyzwyczajeniem się do noszenia urządzenia CPAP

Najpierw spróbuj nosić tylko maskę CPAP przez krótki czas, gdy nie śpisz – na przykład podczas oglądania telewizji. Następnie spróbuj założyć maskę i wąż z włączonym urządzeniem w ciągu dnia, gdy nie śpisz.

Gdy już przyzwyczaisz się do tego, zacznij używać urządzenia CPAP za każdym razem, gdy śpisz – w tym podczas drzemek. Samo noszenie urządzenia CPAP od czasu do czasu może opóźnić przyzwyczajenie się do niego. Trzymaj się go przez kilka tygodni lub dłużej, aby sprawdzić, czy Twoja maska i ciśnienie są dla Ciebie odpowiednie.

3. Trudność w tolerowaniu wymuszonego powietrza
 Można temu zaradzić, używając maszyny z funkcją „rampy”. To ustawienie umożliwia rozpoczęcie pracy przy niskim ciśnieniu powietrza. Następnie urządzenie automatycznie i powoli zwiększa ciśnienie powietrza do przepisanego ustawienia, gdy zasypiasz. Twój lekarz może dostosować jego szybkość.
 Jeśli ta funkcja nie pomoże, porozmawiaj z lekarzem o zmianie na urządzenie, które automatycznie i stale dostosowuje ciśnienie podczas snu. Przykładem jest urządzenie z dwupoziomowym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (BPAP), które zapewnia większe ciśnienie podczas wdechu (wdech) i mniejsze podczas wydechu (wydech).
4. Suchy, zatkany nos
 Sprawdź, czy maska jest dobrze dopasowana. Nieszczelna maska może wysuszyć nos. Jeśli musisz często zaciskać paski, aby zapobiec wyciekowi powietrza, maska nie jest prawidłowo dopasowana.

Pomocne może być urządzenie CPAP z podgrzewanym nawilżaczem, który jest podłączany do urządzenia ciśnieniowego. Możesz dostosować poziom nawilżania. Stosowanie sprayu solnego do nosa przed snem może również złagodzić suchy, zatkany nos.

5. Uczucie klaustrofobii
 Ćwicz używanie maski, gdy nie śpisz. Po pierwsze, po prostu trzymaj go przy twarzy bez żadnych innych części. Gdy poczujesz się komfortowo, spróbuj założyć maskę na paski.

Następnie spróbuj przytrzymać maskę z dołączonym wężem na twarzy, bez używania pasków. Włącz maszynę CPAP, być może z włączoną funkcją rampy. Następnie zrób to również za pomocą pasków. Na koniec spróbuj spać z włączoną maską i maszyną.

 Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak progresywne rozluźnienie mięśni, mogą pomóc zmniejszyć niepokój związany ze stosowaniem CPAP.

Jeśli nadal czujesz klaustrofobię, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub dostawcą CPAP. Pomocne może być zakupienie maski o innym rozmiarze lub wypróbowanie innego stylu, na przykład takiego, w którym stosuje się poduszki nosowe.

6. Nieszczelna maska, podrażnienie skóry lub odleżyny
 Nieszczelna lub źle dopasowana maska oznacza, że nie uzyskujesz pełnego ciśnienia powietrza, którego potrzebujesz, i możesz podrażniać skórę. Maska może również wdmuchiwać powietrze do oczu, powodując ich wysuszenie lub łzawienie.

Spróbuj wyregulować ochraniacze i paski, aby uzyskać lepsze dopasowanie. Jeśli urządzenie jest założone na nos, upewnij się, że nie jest osadzone zbyt wysoko na grzbiecie nosa, co może kierować powietrze do oczu.

 Być może będziesz musiał poprosić swojego dostawcę o pomoc w znalezieniu maski o innym rozmiarze, szczególnie jeśli Twoja waga bardzo się zmieniła. Lub wypróbuj inne urządzenie, takie jak poduszka do nosa. W przypadku pogorszenia stanu skóry lub owrzodzeń, takich jak na nosie, należy niezwłocznie powiadomić lekarza.
7. Trudności w zasypianiu
 Noszenie samej maski przez pewien czas w ciągu dnia może pomóc przyzwyczaić się do tego, jakie to uczucie i ułatwić zasypianie w nocy.

Maszyny z funkcją rampy, która powoli i stopniowo zwiększają ciśnienie powietrza do zalecanego ustawienia podczas zasypiania, mogą sprawić, że poczujesz się bardziej komfortowo przed snem.

 Pomocne jest również przestrzeganie dobrych ogólnych nawyków dotyczących snu. Ćwicz regularnie i unikaj kofeiny i alkoholu przed snem. Spróbuj sie zrelaksować. Na przykład weź ciepłą kąpiel przed pójściem spać. Nie kładź się do łóżka, dopóki nie będziesz zmęczony.
Styl życia i domowe sposoby

W niektórych przypadkach samoopieka może być sposobem radzenia sobie z obturacyjnym bezdechem sennym i prawdopodobnie ośrodkowym bezdechem sennym. Wypróbuj te wskazówki:

  • Schudnąć. Nawet niewielka utrata wagi może pomóc złagodzić skurcz gardła. W niektórych przypadkach bezdech senny może ustąpić, jeśli wrócisz do zdrowej wagi, ale może się powtórzyć, jeśli odzyskasz wagę.
  • Ćwiczenie. Regularne ćwiczenia mogą pomóc złagodzić objawy obturacyjnego bezdechu sennego, nawet bez utraty wagi. Spróbuj przez większość dni w tygodniu przez 30 minut uprawiać umiarkowaną aktywność, taką jak szybki spacer.
  • Unikaj alkoholu i niektórych leków, takich jak środki uspokajające i nasenne. Rozluźniają one mięśnie tylnej części gardła, utrudniając oddychanie.
  • Śpij na boku lub brzuchu, a nie na plecach. Spanie na plecach może spowodować, że język i podniebienie miękkie przylegają do tylnej części gardła i blokują drogi oddechowe. Aby nie przewrócić się na plecy podczas snu, spróbuj przymocować piłkę tenisową do tylnej części piżamy. Istnieją również komercyjne urządzenia, które wibrują, gdy podczas snu przewracasz się na plecy.
  • Nie pal. Jeśli jesteś palaczem, poszukaj zasobów, które pomogą Ci rzucić palenie.
google_news