Porady i inspiracje

Sposoby na odświeżenie butów Birkenstock: sprawdzamy, czy warto korzystać z domowych rozwiązań

Birkenstock to marka, która kojarzy się z wygodą, minimalizmem i ponadczasowością. Zakup obuwia tej marki zawsze jest trafionym pomysłem. By jak najdłużej cieszyć się estetycznym wyglądem i funkcjonalnością klasycznych butów Birkenstock – Sydney, Arizona czy jakichkolwiek innych – warto wiedzieć, jak czyścić, odświeżać i zabezpieczać obuwie tej marki. Dowiedz się, jak dbać o Birkenstocki, by przetrwały lata.

Jak czyścić obuwie Birkenstock?

Buty Birkenstock są produkowane z różnych materiałów, dlatego ważne jest dobranie metody czyszczenia do materiału buta. Wkładka zawsze jest wykonana z korka i najczęściej pokrywa ją zamszowa skóra. Na zamszu mogą pojawiać się odciski i zabrudzenia powstające przy codziennym noszeniu. W żadnym wypadku nie powinno się prać Birkenstocków w pralce. Klapki należy czyścić przy użyciu delikatnych szczotek, wody i specjalnego szamponu przeznaczonego do skóry. Najpierw należy omieść buty z kurzu i powierzchownych zabrudzeń – suchą szczotką w przypadku skóry nubukowej lub welurowej, a zwilżoną ściereczką w przypadku butów z gładkiej, naturalnej skóry. Następnie należy przeprowadzić czyszczenie wkładki, pasków i podeszwy.

Klapki Birkenstock Sydney graceful pearl white

Czyszczenie wkładki w obuwiu Birkenstock

Po oczyszczeniu butów z grubszych zabrudzeń należy rozpiąć paski klapków i przejść do czyszczenia na mokro. Do tego celu najlepiej użyć szamponu do skóry naturalnej oraz szczoteczki do zębów. Niewielka główka z włosiem dotrze nawet do najmniejszych zakamarków butów. Wśród preparatów do czyszczenia skóry warto zwrócić uwagę na produkty, które są polecane przez firmę Birkenstock, które kupisz na: https://zdrowybut.pl/.

W ostateczności można użyć również domowego sposobu – pasty sporządzonej z dwóch łyżek stołowych sody i odrobiny ciepłej wody. Taką pastę należy nakładać okrężnymi ruchami na wkładkę butów aż do uzyskania piany. Można użyć także roztworu wody i mydła lub wody i szamponu. Przy pomocy zwilżonej letnią wodą ściereczki lub szczotki z miękkim włosiem należy zebrać nadmiar piany i delikatnie przemyć klapki. Nie zalecać się wkładania butów pod bieżącą wodę, gdyż może to skutkować przemoczeniem.

Jak czyścić paski i podeszwy klapków Birkenstock?

Paski klapków wykonane ze skóry – zarówno ich część wewnętrzną, jak i zewnętrzną – należy wyczyścić delikatnie za pomocą zwilżonej szczotki. Podeszwę od spodu zaleca się czyścić zwilżoną szczotką lub ściereczką. Po wyczyszczeniu butów należy pozostawić je do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Takie suszenie może trwać nawet dobę. Lepiej nie przyspieszać procesu i nie korzystać z ciepła suszarek, kaloryferów czy pełnego słońca. Po wysuszeniu buty powinny odzyskać swój jednolity kolor, dobrze jest jednak dodatkowo wyszczotkować wkładkę przy pomocy szczotki do skór. Ewentualne ubytki w korkowym materiale podeszwy można uzupełnić za pomocą kleju.

Impregnacja gwarantuje doskonałą kondycję butów Birkenstock na lata

Czym impregnować buty Birkenstock?

Korek, z którego wykonana jest wkładka Birkenstocków, dobrze jest poddawać regularnej impregnacji (raz na kilka miesięcy). Firma Birkenstock nie posiada własnych produktów do pielęgnacji obuwia, jednak poleca produkty marki Collonil. Dzięki impregnacji buty Birkenstock na dłużej zachowają swój piękny wygląd i zostanie zmniejszone ryzyko pękania i wykruszania się korka. Impregnat starcza na kilkadziesiąt użyć. Należy nakładać go jedynie na krawędź i bok podeszwy. Paski z gładkiej skóry naturalnej można także regularnie natłuszczać przy pomocy smaru do skóry, by zapobiegać pękaniu i niszczeniu materiału. Polecamy regularne szczotkowanie, czyszczenie i impregnowanie obuwia Birkenstock, by jak najdłużej cieszyć się dobrym stanem klapków, sandałów i innych butów tej marki.

google_news