Wydarzenia Żywiec

Starostwo Powiatowe w Żywcu – najnowsze informacje!

Główna siedziba Starostwa Powiatowego w Żywcu. Fot. Materiał prasowy

POPRAWIAMY BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH

Władze powiatu żywieckiego przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa pieszych.

Dowodem tego są między innymi zakończone ostatnio inwestycje, jak budowa chodnika w Żabnicy i przejścia dla pieszych w Rycerce Dolnej. Postulaty w sprawie tych dwóch inwestycji płynęły ze strony mieszkańców od kilku lat.

W Żabnicy w ramach dużej inwestycji oddano do użytku 838 metrów chodnika, a przy tym wykonano między innymi kanalizację deszczową oraz wymianę podbudowy i nakładki jezdni. Koszt inwestycji wyniósł prawie 1,5 mln złotych – mówi starosta żywiecki Adrian Midor.

Kolejna zakończona inwestycja dotyczy przebudowy przejścia dla pieszych przy Szkole Podstawowej w Rycerce Dolnej.

Tu również od kilku lat mieszkańcy postulowali o lepsze oznakowanie przejścia dla pieszych. To miejsce dość niebezpieczne, a budynek szkoły położony jest przy drodze powiatowej. Zleciliśmy montaż dwóch latarni ledowych o zasilaniu fotowoltaicznym, dwóch urządzeń do radarowego pomiaru prędkości z wyświetlaczami, wymianę istniejącego oznakowania oraz utwardzanie pobocza. Całość kosztowała 80 tysięcy złotych – dodaje starosta Adrian Midor.

AWANS SZKÓŁ W RANKINGU

W tegorocznej 26. edycji Rankingu Liceów i Techników portalu Perspektywy kolejny awans zanotowały szkoły średnie prowadzone przez Starostwo Powiatowe w Żywcu.

W rankingu przeanalizowano wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246) i 1231 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium tak zwanego wejścia do rankingu.

W tym przypadku pod uwagę bierze się te szkoły, gdzie maturę z maja 2023 roku zdawało minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z obowiązkowo zdawanych języka polskiego i matematyki były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów i techników – tłumaczy wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk.

Z kolei kryteria rankingu techników 2024 to sukcesy danej szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki z egzaminu zawodowego (30 proc). Kryteria rankingu liceów 2024 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.).

Bardzo się cieszymy z systematycznego awansu w rankingach zarówno naszych liceów, jak i techników. Oczywiście nasze aspiracje są znacznie większe i dlatego wszystkie działania organu prowadzącego – starostwa, przy współpracy z dyrektorami szkół, zmierzają do modernizacji bazy oświatowej oraz do podniesienia poziomu nauczania. Szczególnie cieszy nas przyznane wyróżnienie „złotej tarczy” dla Technikum nr 1 w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu oraz przyznanie „srebrnej tarczy” dla I Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu, Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu, a także „brązowej tarczy” dla Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce – dodaje wicestarosta Stanisław Kucharczyk.

Warto podkreślić, że w rankingu wojewódzkim wysokie miejsca zajęły także: Technikum nr 6 w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu, Technikum nr 4 w Zespole Szkół Technicznych i Leśnych w Żywcu, Technikum nr 2 w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu, Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce oraz III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu.

ZDROWA RYWALIZACJA W SPORCIE

Władze powiatu żywieckiego starają się rozwijać zdrową rywalizację w sporcie szkolnym.

W 2023 roku Starostwo Powiatowe w Żywcu przeznaczyło 40 tysięcy złotych na sfinansowanie działalności Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego. Przewodniczący tego związku Michał Zapart podkreśla, że od lutego do listopada ubiegłego roku zorganizowano łącznie 40 zawodów i imprez sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży z Żywiecczyzny w podziale na trzy główne grupy: Igrzyska dzieci (klasy 4-6 szkół podstawowych), Igrzyska młodzieży (klasy 7-8 szkół podstawowych) i Licealiada (szkoły średnie).

Łącznie we wszystkich zawodach i imprezach wzięło udział 2,5 tysiąca dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i średnich wszystkich gmin powiatu żywieckiego. W ramach rywalizacji sportowej wyłoniono zwycięzców powiatowych i rejonowych, a najlepsze drużyny i zawodnicy wzięli udział w zawodach wojewódzkich. Dziękuję wszystkim opiekunom oraz nauczycielom wychowania fizycznego ze wszystkich szkół na Żywiecczyźnie za wsparcie naszego projektu rozszerzania i propagowania kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W sposób szczególny dziękuję zarządowi Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego, na czele z przewodniczącym Michałem Zapartem, za wielki entuzjazm i pasję, dzięki którym odbudowujemy dobre wzorce wypływające ze sportu – mówi wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk.

W bieżącym roku Zarząd Powiatu zdecydował o kolejnym wsparciu finansowym dla Związku.

Widzimy niesamowite efekty i coraz większą liczbę dzieci i młodzieży uczestniczących w zorganizowanych zawodach i imprezach sportowych. To dobry sygnał i należy tę działalność kontynuować – dodaje wicestarosta Stanisław Kucharczyk.

20 LAT WSPÓŁPRACY

Władze powiatu żywieckiego uroczyście odnowiły współpracę z powiatem szczycieńskim, która trwa już nieprzerwanie od 20 lat.

Akt uroczystego odnowienia porozumienia o współpracy dwóch powiatów został podpisany 12 stycznia w Szczytnie (województwo warmińsko-mazurskie) przez starostę żywieckiego Adriana Midora i starostę szczycieńskiego Jarosława Matłacha. Wspomniana współpraca dotyczy zakresu turystyki, kultury i promocji powiatów. W czasie uroczystości władze powiatu szczycieńskiego przekazały delegacji z Żywiecczyzny pamiątkowy miecz, a w zamian otrzymały ciupagę góralską. Delegację władz samorządowych powiatu żywieckiego reprezentowali starosta Adrian Midor i Mirosław Dziergas, dyrektor Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu.

Uroczystości uświetnione były trzema koncertami Reprezentacyjnego Folklorystycznego Zespołu Miasta Żywca „Ziemia Żywiecka”.

Była to znakomita okazja, aby społeczności szczycieńskiej przybliżyć folklor żywiecki oraz kolędy i pastorałki w góralskiej oprawie, a także wymienić się doświadczeniem samorządowym z przedstawicielami władz powiatu szczycieńskiego – mówi starosta Adrian Midor.

google_news