Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Wisła, Szczyrk, Ustroń, Grodziec Śl. wyróżnione za turystykę

Planetarium Śląskie było gospodarzem gali wręczenia dyplomów Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi dla rozwoju turystyki w regionie. Wyróżnienia powędrowały też do powiatu cieszyńskiego.

Dyplomy wręczono w sumie w pięciu kategoriach. W uroczystości uczestniczyli członek zarządu województwa Grzegorz Boski oraz radny Sejmiku Grzegorz Wolnik.

– Ilość wyróżnień jest jednocześnie odzwierciedleniem przebogatej oferty turystycznej jaką dysponuje nasz region. Z roku na rok umacniamy swoją pozycję na turystycznej mapie naszego kraju – podkreślił Grzegorz Boski.

Złotą Odznakę Honorową na Zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymał dyrektor Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego oraz prezes Zarządu Śląskiej Organizacji Turystycznej.

– Do tej pory odbierałem to prestiżowe wyróżnienie w imieniu instytucji. Dziś robię to w imieniu swoim. Jestem zaszczycony, serdecznie dziękuję – powiedział Adam Wawoczny.

Uhonorowane zostały następujące podmioty z terenu Ziemi Cieszyńskiej:

Wyróżnienie w kategorii – Osobowość turystyczna roku:

Sabina Bugaj:

Od 20 lat dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Informacji im. Jana Więzika w Szczyrku. Angażuje się w promocję regionu, jest koordynatorką wielu projektów i akcji promocyjnych Beskidów, współtwórczyni Marki Turystycznej „Beskidy” i pomysłodawczyni niezwykłego przedsięwzięcia „Szczyrk bez barier” dla osób z niepełnosprawnościami. Jest osobą niezwykle otwartą, kreatywną, dbającą o promocję turystyczną miasta Szczyrk, powiatu bielskiego oraz całego regionu. Do jej najważniejszych osiągnięć należy współtworzenie nowej Marki Szczyrk w największym ośrodku narciarskim w Polsce z udziałem: Szczyrk Mountain Resort, Centralnym Ośrodkiem Sportu, Beskid Sport Arena.

Wyróżnienie w kategorii Działalność biznesowa:

ZIAD Bielsko-Biała SA –
-s półka ZIAD Bielsko-Biała SA zarządca marki „Szyndzielnia Resort”, kompleksu wypoczynkowego u podnóża Szyndzielni, w pobliżu miasta Bielska-Białej. Kompleks oferuje różne usługi gastronomiczne oraz miejsca noclegowe, dzięki czemu można tu wypocząć i zrelaksować się. Szyndzielnia Resort to m.in.: Kolej Linowa Szyndzielnia, Kolej Kanapowa Dębowiec, Hotel Szyndzielnia***, Camper Park, Górskie trasy rowerowe – Enduro Trails. Kolej Linowa Szyndzielnia o długości 1810 m, jest jedną z większych atrakcji turystycznych Bielska-Białej. Nowoczesne przeszklone gondole wożą codziennie pasażerów i rowerzystów na górę Szyndzielnię. Na przestrzeni zdobytych doświadczeń z wielu lat funkcjonowania Kolei oraz prowadzonych statystyk prognozuje się, że w tym roku Kolej Linowa przewiezie 7.000.000 pasażera.

Wyróżnienie w kategorii Przedsięwzięcie turystyczne roku:

Fundacja Ustronianka
Za rewitalizację Zamku w Grodźcu Śląskim i stworzenie w nim muzeum oraz otwarcie go dla zwiedzających. Fundacja Ustronianka z Ustronia mająca w użyczeniu Zamek w Grodźcu Śląskim należący do przedsiębiorcy Michała Bożka uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-202. Celem projektu była rewitalizacja Zamku w Grodźcu Śl. I stworzenie w nim muzeum, w którym udostępnione są zbiory obecnego właściciela Zamku, pana Michała Bożka. Zamek w Grodźcu został włączony do ofert turystycznych Śląska Cieszyńskiego.

Urząd Miejski w Bielsku-Białej – Wydział Kultury i Promocji
Za The Loop. Kompleksowy produkt turystyczny zintegrowany z siecią schronisk górskich, który w całości oparty jest na szlakach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. To ambitna trasa wykorzystująca duże odcinki istniejących szlaków turystycznych w Beskidzie Śląskim, Żywieckim i Małym. Jej przejście oznacza konieczność pokonania blisko 250 kilometrów przy łącznym przewyższeniu przekraczającym 11 000 metrów. The Loop to jedyny w tej części Europy nielinearny szlak długodystansowy.

Wyróżnienie główne w kategorii Instytucja:

Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza”
Celem Stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju lokalnego i regionalnego na terenach gmin i powiatów członkowskich. Działa na rzecz rozwoju gospodarczego, upowszechniania dobrego wizerunku regionu, ochrony środowiska naturalnego, prowadzi działalność edukacyjną, proeuropejską, kulturalną i sportową, wydawniczą, szkoleniową, promocyjną, działalność z obszaru turystyki, współpracuje z samorządami i innymi organizacjami Republiki Czeskiej. Stowarzyszenie współtworzy polsko-czeski Euroregion Śląsk Cieszyński, podejmując w jego ramach liczne, transgraniczne działania na rzecz rozwoju turystyki na śląsko-morawskim pograniczu. Stowarzyszenie zarządza Polską Marką Turystyczną Śląsk Cieszyński oraz jest koordynatorem Żelaznego Szlaku Rowerowego.

Wyróżnienia dalsze w tej kategorii:

Spółdzielnia Socjalna Wisła Otwarta Turystycznie
Nadrzędnym celem Spółdzielni jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o pracę osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, działającego w szczególności poprzez wspólną działalność gospodarczą oraz wyodrębnioną działalność społeczną, oświatowo-kulturalną i społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych. Głównym zadaniem pracowników spółdzielni jest obsługa turystów w dwóch punktach informacji turystycznej w centrum miasta przy rynku oraz w Centrum Przesiadkowym. Stale zachęcają turystów do korzystania z szerokiego zakresu usług wiślańskich przedsiębiorców oraz do uczestnictwa w organizowanych przez miasto i przedsiębiorców imprezach.

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Ustronia
Głównym celem Stowarzyszenia jest między innymi wspieranie wszelkich działań związanych z tworzeniem i rozbudową infrastruktury turystycznej oraz uzdrowiskowej w Ustroniu. Stowarzyszenie organizuje szereg imprez turystyczno – rekreacyjnych m.in. Międzynarodowego Cyklu Wyścigów UPHILL MTB Beskidy oraz Beskidzki Triathlon Górski. Prowadzi również Ustrońską Szkołę Narciarstwa Biegowego oraz Miejską Informację Turystyczną, która promuje Ustroń jako wspaniałe miejsce dla aktywnego wypoczynku.

Baseny Wisła sp. z o.o.
Kompleks Baseny Wisła w nowej, zmodernizowanej odsłonie został uroczyście otwarty w czerwcu 2021 r. Historia powstania basenów w Wiśle sięga okresu międzywojennego. W latach 90-tych kompleks basenowy stracił swój urok i został dość poważnie nadszarpnięty zębem czasu. W roku 2016 miasto pozyskało tereny basenów, a w roku 2017 utworzona została spółka Baseny Wisła sp. z o.o. Przedmiotem działalności spółki była modernizacja kompleksu a obecnie zarządzanie obiektem po modernizacji. Tworząc Baseny Wisła nawiązano do przestrzeni parku kąpielowego i jej fantastycznych tradycji. W okresie zimowym na terenie Basenów zorganizowane jest lodowisko.

google_news