Porady i inspiracje Na czasie

Zastrzeżenie nazwy firmy – jak to zrobić?

Na czym polega zastrzeżenie nazwy przedsiębiorstwa?

Każda firma posiadająca swoją indywidualną nazwę może cieszyć się jej ochroną, którą gwarantują przepisy kodeksu cywilnego. Ważne jest jednak, że ochrona ta zapewniona jest jedynie nazwie działalności. Związek, jaki powstał między nazwą a usługami czy towarami, nie jest już chroniony. Z tego powodu warto zastanowić się nad rejestracją nazwy. Podjęcie się takiego kroku pozwoli ochronić nie tylko nazwę firmy, ale również towary i usługi pod nią sprzedawane. W sytuacji, kiedy całkiem niedawno założyłeś firmę i chcesz od samego początku czuć się bezpiecznie, zastrzeż swoją nazwę. Zanim przystąpisz do realnych działań, sprawdź, jak wygląda cały proces oraz zapoznaj się z korzyściami, które z niego wynikają.

Zastrzeżenie nazwy firmy i jej logo — na czym polega?

Zarejestrowanie nazwy firmy czy jej logo jako znaku towarowego to wygodny sposób na wyłączne prawo do używania danego znaku na rynku. W ten sposób można realnie podnieść wartość przedsiębiorstwa, a prawo do znaku może po czasie stać się również przedmiotem obrotu. Można je zbyć lub licencjonować na rzecz osób trzecich.

Argumentem, który przemawia za rejestracją nazwy firmy, jest możliwość wyłącznego decydowania o niej, zarobku, blokady podróbek pojawiających się na rynku czy rejestracji identycznych znaków, czy nazw, które inny przedsiębiorca będzie próbował zastrzec. Uzyskane świadectwo jest to podstawowy dowód na to, że konkretna firma lub osoba posiada wyłączne prawo do danego symbolu, lub nazwy.

Co oznacza to w praktyce? Posiadanie świadectwa ochronnego będzie dla sądu idealną podstawą do tego, aby wydać postanowienie o zabezpieczeniu towaru, w razie wykrycia podróbek. Ułatwi to prowadzenie dalszego postępowania.

Elementem, który informuje osoby postronne o posiadanym znaku towarowym, jest możliwość wykorzystywania bardzo charakterystycznego symbolu – ®. Taki znaczek zwiększa wiarygodność Twojej firmy, jak i przestrzega przed bezprawnym wykorzystywaniem zastrzeżonych już oznaczeń.

Jakich korzyści można się spodziewać po zastrzeżeniu nazwy firmy?

Zalet, jakie płyną z zastrzeżenia znaku logo i nazwy firmy jest mnóstwo. Przede wszystkim zyskujesz świadectwo ochronne, które pozwala na legalne wykorzystanie nazwy w codziennych działaniach Twojego przedsiębiorstwa.

Zastrzeżenie logo i nazwy firmy jako znaku towarowego to gwarancja, że na rynku nie pojawią się przedsiębiorstwa z podobną nazwą i identyfikacją wizualną. W ten sposób realnie unikniesz walki z podróbkami. Zabezpieczysz się także przed nierynkowymi, niepoprawnymi działaniami konkurencji.

Świadectwo ochronne pozwala na ułatwienie dochodzenia roszczeń wobec każdego, kto naruszył prawa do Twojej marki. Nie ma wątpliwości, że jest to realna forma ochrony biznesu przed przechwyceniem bądź wykorzystaniem przez nieuczciwą konkurencję.

Jakie ryzyko wiąże się z brakiem zastrzeżonego znaku towarowego?

Świadoma rezygnacja z zastrzeżenia nazwy czy logotypu swojej firmy może wiązać się z wieloma zagrożeniami. Oto niektóre z nich:

  •  Niekontrolowane powstawanie podrobionych produktów lub identycznych usług,
  • Rejestracja tej samej nazwy lub podobnego logotypu przez konkurencję — jeśli nie zdecydujesz się na rejestrację znaku towarowego, w takiej sytuacji ani renoma Twojej firmy, ani staż na rynku nie będą miały znaczenie. Prawo będzie po stronie konkurencji a rozwój Twojej marki będzie ograniczony lub nawet niemożliwy.
  • Mniejszy prestiż firmy.
  • Poważne trudności w rozwiązywaniu sporów.
Gdzie zastrzec nazwę firmy lub logotyp?

Zastrzeżenie znaku towarowego to dość sługi proces, który realizowany jest we właściwym dla danego terytorium Urzędzie Patentowym. W naszym kraju jest to odpowiednio Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej a na terenie Unii Europejskiej Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Rejestracja rozpoczyna się od złożenia wniosku, który musi być poparty szczegółową analizą prawną. Kiedy urząd nie dostrzeże żadnych bezpośrednich przesłanek, które motywowałyby natychmiastowe odrzucenie wniosku, procedura przejdzie dalsze kroki po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Procedura rejestracji znaku towarowego trwa około 6 miesięcy.

Zastanawiasz się, jak zastrzec nazwę firmy? Nie musisz testować na sobie! Zostaw to zadanie specjalistom z zastrzeżone.pl, którzy pomogą przeprowadzić Cię przez procedurę i uzyskać prawo ochronne do znaku towarowego.

google_news