Wydarzenia Cieszyn

Goleszowa droga do skanalizowania

W gminie Goleszów trwają kontrole wywozu ścieków. Jak długo gminy będzie jeszcze dotyczyć tego rodzaju wywóz, a więc jakie są perspektywy na skanalizowanie jej?

W tej sprawie wypowiedziała się niedawni wójt Sylwia Cieślar przyznając, że w skali całej gminy to przedsięwzięcie bardzo kosztowne i długotrwałe:

– W 2019 roku nasza gmina Goleszów przystąpiła pierwszy raz do tworzenia aglomeracji. Wykonaliśmy tę pracę, zgłosiliśmy do ministerstwa. W zeszłym roku, w maju, zostaliśmy wciągnięci na stosowną listę, w związku z czym gmina Goleszów jest w aglomeracji i może sięgać po środki zewnętrzne właśnie w celu skanalizowania jej. Aglomeracja objęła między innymi Bażanowice, połączone z częścią Goleszowa. Trzeba bowiem spełnić odpowiednie wymagania jeżeli chodzi o podłączenie mieszkańców do kanalizacji. Na przykład na kilometr musi to być 99 mieszkańców i na tamtym obszarze taki ruch był możliwy – mówi Sylwia Cieślar.

W poniedziałek 20 marca br. podpisana została umowa na opracowanie dokumentacji technicznej budowy sieci kanalizacji sanitarnej na terenie sołectw Bażanowice i Kisielów. Wykonanie przedmiotu umów w przyszłości będzie podstawą do przystąpienia do robót budowlanych, związanych z tym tematem.

– Łączymy się z Cieszynem, dostaliśmy zgodę tamtejszego ZGK, który jest w stanie przyjąć nasze ścieki. Na pierwszy ogień pójdzie Goleszów i Bażanowice. To bardzo kosztowna inwestycja dla samorządu. Chcemy zacząć od Cieszyna i podążać z tym tematem w stronę hal produkcyjnych w Bażanowicach. Druga kanalizacja, na którą też ogłoszony jest przetarg, to będzie podłączenie ze Skoczowem i Sko-Eko, czyli od Skoczowa do Kisielowa – mówi Cieślar.

To są dwa projekty, dla jakiejś części gminy. W innych sołectwach funkcjonują na razie szamba, gdyż – jak wyjaśnia pani wójt – gmina nie ma możliwości finansowych, żeby całą kanalizację naraz przeprowadzić.

Z czego wynikają kontrole wywozu nieczystości z szamb? Jak wyjaśniają władze Goleszowa w specjalnym komunikacie, mają one związek z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy, dotyczącej prawa wodnego i innych pokrewnych ustaw. Na terenie gminy Goleszów prowadzone będą do końca grudnia 2024 roku według ustalonego harmonogramu dla poszczególnych sołectw. Do września br. przeprowadzane są w Goleszowie. Mieszkańcy są wzywani do przedstawienia w Referacie Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska UG Goleszów umowy, zawartej z podmiotem świadczącym usługi w zakresie wywozu nieczystości ciekłych, a także rachunków za wywóz ścieków za ostatnie pół roku lub osadów z przydomowych oczyszczalni ścieków za ostatni rok.

„Należy pamiętać, że ilość ścieków odebranych przez odpowiedni podmiot musi być adekwatna do liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość oraz do ilości zużywanej wody. W przypadku korzystania z wody pochodzącej ze studni pod uwagę będzie brana statystyczna norma zużycia wody i wytwarzania ścieków w przeliczeniu na jednego mieszkańca.” – czytamy w komunikacie UG.
Nowelizacja ustawy będącej podstawą do przeprowadzenia kontroli przewiduje istotne konsekwencje finansowe zarówno dla właścicieli poszczególnych gospodarstw, jak i dla gminy, jeśli nowe wytyczne nie zostaną spełnione. Kary administracyjne dla gmin wynoszą od 10 tys. zł do 50 tys. zł. Nowe przepisy przewidują także karę grzywny za utrudnianie lub uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
szerzej
szerzej
1 rok temu

Na początek – w jakim stopniu gmina Goleszów jest skanalizowana dotychczas? Szamba owszem, ale są w gminie zapewne i bardziej nowoczesne szamba tj. przydomowe oczyszczalnie ścieków