Wydarzenia Bielsko-Biała

W Książnicy Beskidzkiej o Janie Smeterlinie. Wystawa i recital Mateusza Dubiela

Jan Smeterlin. Fot. Archiwum Andrzeja Kucybały

Przed nami wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla wielbicieli muzyki klasycznej, ale i wszystkich miłośników historii Bielska-Białej. W Książnicy Beskidzkiej zaplanowano wystawę przybliżającą życie i twórczość Jana Smeterlina, wielkiego pianisty, o którego bielskim pochodzeniu na długi czas zapomniano.

Andrzej Kucybała, dyrygent i wieloletni dyrektor bielskiej szkoły muzycznej, wyciągnął z mroków historii informację o tym, że słynny Jan Smeterlin urodził się w Bielsku. I podjął się ogromnej pracy, by przybliżać w Bielsku-Białej i w Polsce tę ważną dla kultury postać, uznawaną za jednego z najwybitniejszych polskich pianistów I połowy XX wieku. Urodził się w Bielsku 7 lutego 1892 roku jako Hans Schmetterling. Ojcem Jana był dr Julius Schmetterling, adwokat, rajca miejski, członek Zarządu Gminy Żydowskiej. Julius Schmetterling znany był w Bielsku z proniemieckiego nastawienia społeczno-kulturalnego. W przeciwieństwie do poglądów ojca, Hans przywiązany do kultury polskiej, po wyjeździe na studia prawnicze do Wiednia spolszczył swoje imię i nazwisko na Jan Smeterlin. Wbrew woli ojca i całej rodziny porzucił studia prawnicze i rozpoczął studia pianistyczne pod kierunkiem najwybitniejszych pedagogów – Leopolda Godowskiego i Teodora Leszetyckiego (m.in. nauczyciela Ignacego Paderewskiego).

13 września o 17.30 w Książnicy Beskidzkiej zostanie otwarta wystawa, poświęcona pianiście Janowi Smeterlinowi. Obejrzymy m.in. dokumenty, zdjęcia, recenzje i opisy dotyczące jego życia i wielkiej kariery.

Spotkanie uroczyście otworzy prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, po czym Andrzej Kucybała przybliży zebranym postać Jana Smeterlina i jego największe osiągnięcia artystyczne.

Prawdziwą gratką będzie recital chopinowski bielszczanina Mateusza Dubiela, laureata 51. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. – Czeka nas występ jednego z najwybitniejszych młodych polskich pianistów, tegorocznego absolwenta bielskiej szkoły muzycznej, laureata wielu wielu pianistycznych konkursów krajowych i zagranicznych. Występ tego artysty, to gest pro publico bono – dla miasta i Jana Smeterlina – podkreśla pomysłodawca wydarzenia. I cieszy go, że Mateusz Dubiel zagra na pierwszorzędnym fortepianie marki Fazioli, który to instrument rozsławił na świecie ostatni Konkurs Chopinowski. – Udostępni go bezpłatnie Silesia Music Center, a szczególne podziękowania należą się właścicielowi Sławomirowi Sadlikowi oraz Gabrieli Piotrowskiej odpowiadającej za stronę techniczną tego przedsięwzięcia – dodaje Andrzej Kucybała, zaznaczając też wielkie wsparcie załogi Książnicy Beskidzkiej.

Podczas wrześniowego spotkania czekają nas ponadto rozmowy o książce Andrzeja Kucybały pt. „Jan Smeterlin, pianista odkryty na nowo. Dotyk fortepianu. Opowieść o wielkim artyście”, która oczekuje na druk, a która powstała dzięki dofinansowaniu wydziału kultury Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Nie tylko sama postać Jana Smeterlina jest szalenie ciekawa, ale i sama opowieść o tym, jak po latach udało się przywrócić pamięć o jego bielskim pochodzeniu. „To był koniec lat 90. Szkoła muzyczna mieściła się wtedy przy ulicy Schodowej. Sekretarka oznajmiła mi, że chce ze mną rozmawiać jakaś Angielka. Byłem zaskoczony, ale od razu zaprosiłem panią do gabinetu. Moje zdziwienie było tym większe, gdy usłyszałem, że mam do czynienia z lady Lilian de Arias, elegancką damą, skoligaconą z wielkimi rodami królewskimi Szwecji, Liechtensteinu czy Luksemburga, która na dodatek powiedziała, iż szuka informacji o swoim stryju, wybitnej sławy pianiście, który urodził się w Bielsku. W ten właśnie sposób dowiedziałem się, że Jan Smeterlin pochodził z naszego miasta. Trudno było uwierzyć, że nikt w naszym środowisku muzycznym tego nie wiedział. Ale, jak się okazało, losy muzyka sprawiły, że zatarły się za nim niemal wszystkie tropy” – opowiadał Andrzej Kucybała na naszych łamach w ubiegłym roku.

Cały artykuł pt. „Pianista, którego muzykę i… ciastka pokochała sama królowa. Poznajcie Jana Smeterlina” można przeczytać TUTAJ.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
fajnie
fajnie
9 miesięcy temu

Nie musiał pan Andrzej Kucybała wyciągać informację o urodzeniu Jana Smeterlina w Bielsku z mroków historii, ta informacja jest dostępna w Wikipedii.