Wydarzenia Cieszyn

Znikająca iglica

Z perspektywy czasu można stwierdzić, że wieża cieszyńskiego ratusza jest pechowa. Wielokrotnie podlegała przebudowie, w tym z powodu uszkodzeń. Ostatni poważny remont miał miejsce w 1984 roku, kiedy to wymieniono wszystkie elementy drewnianej konstrukcji zadaszenia i hełmu wieży oraz wykonano wymianę wszystkich obróbek blacharskich z blachy miedzianej. I potrzebny jest kolejny remont…

32 lata od wspomnianego remontu, w lutym 2016 roku, pod wpływem silnych wiatrów uszkodzeniu uległa iglica wieży. Okazało się, że nośny element iglicy nie oparł się korozji. Musiano jednak w celu naprawy zdemontować pozostałą część zwieńczenia, czyli tzw. banię. Odsłonięte drewniane nośne elementy iglicy nie wykazywały żadnych uszkodzeń. Ślusarze z jednego cieszyńskich warsztatów na zlecenie miasta wymienili skorodowane elementy stalowe na nowe, zabezpieczając przed korozją warstwą cynku. Wykonano ponadto renowację uszkodzonych elementów iglicy i całość ponownie zamontowano w marcu 2017 roku. I nadszedł pechowy poranek 10 sierpnia tegoż roku, kiedy to doszło do ponownego uszkodzenia. Tym razem naporu wiatru nie wytrzymała drewniana konstrukcja, na której zamontowana była iglica wraz z banią.

– To zdarzenie pokazało, że remontu wymaga cała drewniana konstrukcja zwieńczenia wieży. Przypominam, że w związku z zaistniałą w dniu 10 sierpnia 2017 roku sytuacją, niezwłocznie podjęto następujące działania: nakazano właściwe zabezpieczenie zwieńczenia kopuły, rozebranie podsufitki w kopule hełmu wieży, wykonanie wnikliwej ekspertyzy technicznej w zakresie konstrukcji oraz wykonanie projektu rekonstrukcji całego zwieńczenia wieży. Wobec ponownego zdarzenia skutkującego uszkodzeniem wieży magistratu, zrobiliśmy gruntowną analizę dotyczącą możliwości bardziej kompleksowego remontu cieszyńskiego ratusza – mówi burmistrz miasta, Ryszard Macura.

Wstępny termin planowanej modernizacji to październik tego roku. Jak wynika z wykazu przedsięwzięć zawartych w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Cieszyna na lata 2017-2028, limit wydatków na ten cel na rok 2018, wynosi 220 tys. zł.

 

google_news